اعسار از پرداخت مهریه به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز آن

این روزها که مبالغ مهریه و تعداد سکه‌ها به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است، آیا مردان توانایی مالی پرداخت کل مبلغ مهریه را دارند؟ مطابق قانون مردانی که نمی‌‌توانند مهریه را به‌طور کامل پرداخت کنند با قانون اعسار از پرداخت مهریه حمایت می‌شوند. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید این مطلب را تا آخر بخوانید.

اعسار از پرداخت مهریه به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز آن
وکیل طلاق
برای اطلاعات بیشتر درباره وکیل طلاق کلیک کنید
وکلای فراز

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

خانم‌ها هر زمان بخواهند می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب دادگاه خانواده یا اجرائیات اداره ثبت درخواست مطالبه مهریه یا طلاق توافقی نمایند.

در صورتی که با رای قطعی دادگاه مرد ملزم به پرداخت مهریه شود و اموال و دارایی زیادی نداشته باشد که بتواند مهریه را به‌صورت یک جا پرداخت کند، می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه کند و پرداخت مهریه را قسطی کند. دادخواست ناتوانی پرداخت مهریه باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه شود.

سپس فرصتی در اختیار مرد قرار می‌گیرد تا بتواند دلایل ناتوانی پرداخت یک جا مهریه را ارائه کند. با اثبات این قضیه دادگاه برای قسط‌بندی مهریه حکم می‌دهد

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

همه چیز درباره اعسار از پرداخت مهریه

شرایط ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

مردانی که مطابق رای دادگاه ملزم به پرداخت مهریه می‌شوند برای پرداخت آن به‌صورت قسطی باید واجد شرایط زیر باشند.

  • نداشتن اموالی به نام مرد

یکی از شرایط الزامی برای ناتوانی از پرداخت مهریه و قسطی کردن آن این است که به جز مستثنیات دین، هیچ مالی به اسم مرد نباشد.

  • شهادت دو فرد عادل

دو مرد که شرایط شرعی و قانونی شهادت در دادگاه دارند و عادل هستند باید در حضور قاضی تایید کنند که مرد بیکار است، اموالی ندارد یا حقوقش فقط کفاف گذران زندگی را می‌دهد و از عهده پرداخت یک جا مهریه بر نمی‌آید.

مطابق ماده 506 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب شهادت کتبی دو فردی که از وضعیت مالی مرد اطلاع دارند باید به‌صورت کتبی به دادخواست ضمیمه شود. در دادخواست کتبی لازم است مشخصات و شغل مرد و عدم تمکن او برای پرداخت یکجا مهریه به طور واضح و دقیق بیان شود.

دقت داشته باشید، ادعای اعسار از پرداخت مهریه از طرف تاجر پذیرفته نیست. فرد تاجر تنها درصورتی می‌تواند درخواست قسطی کردن مهریه را به دادگاه ارائه کند که اعلام ورشکستگی نماید.

برای آشنایی با مهریه در طلاق توافقی می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

شرایط ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

مدارک مورد نیاز برای ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

  • دادنامه محکومیت پرداخت مهریه که دادگاه برای مرد ارسال می‌کند.
  • ارائه لیستی از اموال و دارایی‌های منقول و غیر منقول مرد
  • گواهینامه بانک برای شفاف‌سازی وجوه نقد در تمام حساب‌های بانکی
  • ارائه لیستی از تمام نقل و انتقالات اموال مرد در یک سال گذشته

با مراجعه به وکیل طلاق می توانید از مدارک کامل آن با خبر شوید و درخواست اعسار خود را به دادگاه تحویل دهید. 

روند رسیدگی به اعسار از پرداخت مهریه چگونه است؟

برای رسیدگی به پرونده قسطی‌کردن مهریه، پس از تکمیل پرونده و پیوست ضمائم و مدارک، برای بررسی آن در دادگاه، جلسه‌ای تعیین می‌شود. مدیر دفتر دادگاه زمان جلسه را به طرفین اعلام می‌کند. زوجین یا وکلای آن‌ها در زمان مشخص شده باید در جلسه دادگاه حضور داشته باشند.

در این جلسه مرد درخواست ناتوانی پرداخت یکجای مهریه را یک بار دیگر مطرح می‌کند و دلایل خود را بیان می‌کند. همان‌طور که گفتیم، لازم است شهود هم در جلسه حاضر باشند و شهادت بدهند که مرد توان پرداخت یک جا مهریه را ندارد. قاضی دادگاه بر اساس مدارک و شواهد اقدام به صدور رای می‌کند.

روند رسیدگی به اعسار از پرداخت مهریه چگونه است؟

نحوه تعیین میزان اقساط مهریه چگونه است؟

برای آسان تر شدن این مراحل می توانید به وکیل طلاق توافقی مراجعه کنیم. در مواردی که قاضی درخواست اعسار از پرداخت مهریه را قبول می‌کند، برای قسطی کردن مهریه، وضعیت مالی و معیشتی فرد را در نظر می‌گیرد. مبلغ اقساط مهریه یک چهارم از عایدی مرد است. همچنین 10 درصد از مهریه با اموال قابل توقیف به عنوان پیش قسط باید دریافت شود.

تعدیل میزان اقساط مهریه چیست؟

با اینکه برخی از زوج‌ها موفق به دریافت رای دادگاه مبنی بر ناتوانی از پرداخت مهریه می‌شوند و آن را قسطی می‌کنند، بعد از مدتی در پرداخت مبالغ قسط‌ها هم به مشکل برمی‌خورند.

به‌طور مثال مردی که مبلغ مهریه همسرش تعداد بالایی سکه است و مطابق رای دادگاه در ماه یک سکه پرداخت می‌کند، اگر بعد از مدتی با بالا رفتن قیمت طلا توانایی پرداخت همان یک سکه را هم نداشته باشد، می‌تواند درخواست تعدیل اقساط مهریه را داشته باشد. هزینه های دیگر طلاق میتوان به هزینه وکیل طلاق اشاره کرد.

تعدیل میزان اقساط مهریه چیست؟

اعسار از پرداخت مهریه در صورت درخواست طلاق از طرف مرد

مواردی که پیش از این بررسی کردیم مربوط به مطالبه مهریه از سوی زن بود؛ اما پرونده اعسار از پرداخت مهریه با درخواست طلاق از طرف مرد هم قابل اجرا است. در برخی از مواقع زن تقاضای مطالبه مهریه ندارد، اما مرد درخواست طلاق را به دادگاه ارائه می‌کند.

در چنین وضعیتی اگر مرد درخواست قسطی کردن مهریه را داشته باشد باید بعد از صدور حکم طلاق، در همان دادگاه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را در یکی از دفاتر خدمات قضایی ثبت کند. دادگاه وقت جلسه تعیین می‌کند و مطابق وضعیت مالی مرد، شهادت شهود حاضر در جلسه، همچنین اظهارات زن در مورد نحوه پرداخت مهریه تصمیم‌گیری می‌کند.

با این حساب اگر درخواست قسطی کردن مهریه پذیرفته نشود باید مهریه به‌طور کامل پرداخت شود، در غیر ‌این صورت امکان ثبت طلاق وجود ندارد.

اما اگر درخواست اعسار در دادگاه پذیرفته شود، لازم است پیش پرداخت مهریه تعیین شود و به همراه سایر حقوق مالی زن پرداخت شود تا حکم طلاق از جانب مرد اجرا شود.  با این حال در اغلب موارد تقاضای تقسیط مهریه و درخواست طلاق از سوی زن پذیرفته نمی‌شود و لازم است مرد تمام حقوق مالی را به طور کامل پرداخت کند

سخن پایانی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردان با آن مواجه هستند، ناتوانی در پرداخت یکجای مهریه است. به همین دلیل با دادخواست اعسار از پرداخت مهریه، به‌صورت قسطی آن را پرداخت می‌کنند. در این مطلب سعی کردیم شما را با اعسار و تعدیل اقساط مهریه آشنا کنیم.

با مشاوره و بهره‌گیری از تجارب و دانش گروه وکلای فراز می‌توانید در پیشبرد دعاوی مرتبط با وکیل خانواده بدون اتلاف، وقت بهترین نتیجه را کسب کنید.