مراحل انحصار وراثت چیست؟

مراحل انحصار وراثت برای برخی افراد همراه با پیچیدگی هایی بوده و لازم است در این مسیر از افراد ماهری که تجربه کافی را دارند، بهره بگیرید. فوت افراد از لحاظ قانونی همراه با آثار قابل ملاحظه ای است. یکی از این آثار ارثیه ای بوده که به ورثه منتقل می شود؛ در ادامه می‌خواهیم به طور کامل در مورد مراحل انحصار وراثت با شما صحبت کنیم اما باید بدانید دسترسی به این ارث کار آسانی نیست و باید مراحلی را طی کرد. گاهی ممکن است متوفی اقدام به وصیت کرده باشد و لازم است بر اساس وصیت او اموالش تقسیم شود؛ اما گاهی هیچ وصیتی در این وسط نیست و باید بر اساس قانون هر آنچه که هست میان وراث تقسیم شود؛ از این رو آشنایی با مراحل انحصار وراثت امری ضروری به حساب می آید و لازم است در این رابطه اطلاعات زیادی را کسب کنید. ما در این مقاله از سری مقالات گروه وکلای فراز هرآنچه که در خصوص مراحل انحصار وراثت است را برای شما بیان می کنیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

انحصار وراثت چیست

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

وکیل طلاق
برای اطلاعات بیشتر درباره وکیل طلاق کلیک کنید
وکلای فراز

انحصار وراثت برای چیست؟

 بهتر است پس از اینکه به سراغ مراحل انحصار وراثت برویم کمی در ارتباط با اینکه انحصار وراثت برای چیست صحبت کنیم. گواهی حصر وراثت موجب می شود تا ورثه متوفی مشخص شوند. علاوه بر این میزان سهم الارث هر کدام از وراث هم در گواهی حصر وراثت مشخص خواهد شد. اما اینکه انحصار وراثت برای چیست لازم است بدانید این کار برای این هست که ماترک متوفی مورد سوءاستفاده کسی قرار نگیرد و همچنین هیچ حقی از وراث شخص متوفی از بین نرود و به عبارتی حقی ضایع نشود. در صورتی که هر شخصی ادعایی داشته باشد و بخواهد از ماترک سهمی را ببرد سنگ روی سنگ بند نشده و از قطعا مشکلات عدیده ای به وجود می آید.

وکیل انحصار وراثت

همه چیز در مورد مراحل انحصار وراثت

مراحل انحصار وراثت

برای پیگیری مراحل انحصار وراثت همانطور که برای طلاق توافقی از وکیل استفاده می کنید و هزینه وکیل طلاق را می پردازید بهتر است که مراحل انحصار وراثت را هم به یک وکیل خبره بسپارید تا مشکلی به وجود نیاید، البته باید در نظر داشته باشید که هزینه وکیل طلاق بر اساس پرونده شما می‌تواند متفاوت باشد و همچنین بهتر است بدانید زمانی که یک شخصی فوت می کند به صورت متداول اموالی از او به جا می ماند که به ورثه وی تعلق می گیرد. البته به این مطلب دقت داشته باشید پیش از تقسیم ارث باید هزینه کفن و دفن او از اموالش برداشته شود و بعد از اینکه تمامی بدهی های متوفی پرداخت شد، هر چقدر که از ماترک مانده در میان وراث تقسیم شود. مراحلی که برای انحصار وراثت به صورت متداول صورت می گیرد موارد زیر هستند:

مراحل انحصار وراثت

دریافت گواهی فوت

اولین مرحله ای که شما برای دریافت گواهی انحصار وراثت به آن نیاز دارید گواهی فوت است. گواهی فوت به وسیله ثبت احوال صادر خواهد شد. بر اساس قانون ارثی که در ایران وجود دارد، پس از فوت شخص باید تاریخ فوت و علت فوت در یک سیستم الکترونیکی ثبت گردد و این سیستم متعلق به اداره ثبت احوال کشور خواهد بود. شناسنامه فرد باطل می شود و گواهی فوت او صادر شده و به وکیل و یکی از وراث تحویل داده خواهد شد. یکی از مراحل انحصار وراثت همین دریافت گواهی فوت است.

مراجع صدور گواهی

برای اینکه بتوانید این گواهی را دریافت کنید باید فرم مخصوص درخواست گواهی را تهیه نمایید. همچنین باید همانند هزینه ای که بابت کار هایتان به وکیل طلاق می‌دهید تا کار هایتان را پیش ببرد برای دریافت گواهی فوت نیز باید هزینه ای پرداخت شود. برای تهیه فرم لازم است یکی از وراث یا وکیل آنها به شورای حل اختلاف شهری که متوفی آخرین محل اقامتش در آنجا بوده مراجعه کند. پس از دریافت فرم لازم است اسامی تمامی اشخاصی که در ماترک متوفی سهیم هستند و از آن ارث می برند ذکر شود و نسبت تمامی این اشخاص باید در این فرم قرار بگیرد.

تایید وراث

تایید وراث از دیگر مراحلی است که برای انحصار وراثت لازم است. این مرحله به همراه فرمی که از شورای حل اختلاف دریافت کرده و آن را پر کرده اید، باید با اصل و کپی شناسنامه، گواهی فوت شخص، اصل و کپی کارت ملی تمام وراث به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه فرمایید. در دفاتر اسناد رسمی به دو شاهد که وراثت را می شناسند نیاز دارید. این اشخاص باید استشهادیه انحصار وراثت را امضا نمایند. انجام این کار به سبب این است که کارها روالی رسمی و قانونی را طی کنند. دفتردار شهادت نامه را باید تنظیم کند و پس از آن لازم است برای انجام باقی مراحل به شورای حل اختلاف رفت.

تعیین مالیات بر ارث

هر آنچه که از متوفی برجای مانده باید یک لیست کامل از آن را تهیه کرد. اموال غیر منقول و منقول آن را مشخص کنید و برای تکلیف مالیات به ارث به اداره دارایی باید مراجعه کرد. مالیات طبق این که هر کدام از وراث چه نسبتی با شخص فوت شده دارند تعیین خواهد شد. یک رسید از اداره دارایی باید در این مرحله دریافت کنید و برای طی کردن باقی مراحل انحصار وراثت به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

تعیین مالیات بر ارث​

مراجعه به شورای حل اختلاف

وکیل انحصار وراثت یا یکی دیگر از وراث لازم است به نمایندگی از دیگران با همراه مدارکی که شامل:

  • دادخواست گواهی انحصار وراثت
  • گواهی مالیات بر ارث
  • گواهی فوت متوفی
  • کپی و اصل شناسنامه همه وراث
  • کپی برابر اصل شناسنامه متعلق به همسر فرد فوت شده
  • فرم مخصوصی که وراثت و شاهد آن در دفتر اسناد امضا کرده اند

هست به شورای حل اختلاف مراجعه نمایند. در این مرحله لازم است که تمامی وراث حضور داشته باشند.

آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار

آگهی انحصار وراثت در روزنامه های کثیرالانتشار به این سبب صورت می گیرد که مشخص شود شخص دیگری از ماترک ارثی نمی برد یا خیر؟ کارشناسان مراجع قضایی بعد از اینکه اسناد و مدارک را بررسی کردند با هزینه ای که وراث باید بپردازند، اقدام به انتشار آگهی انحصار وراثت در روزنامه های کثیرالانتشار خواهند کرد. در صورتی که بعد از یک ماه شخصی مراجعه نکند گواهی صادر خواهد شد.

انواع گواهی انحصار وراثت

پس از اینکه مراحل انحصار وراثت پشت سر گذاشته شد، گواهی انحصار وراثت را به وراث ارسال خواهند کرد. این گواهی دو نوع است: گواهی انحصار وراثت محدود و گواهی انحصار وراثت نامحدود. گواهی انحصار وراثت طبق ماترکی که از متوفی برجای مانده محدود خواهد بود آن هم در صورتی که میزان اموال فرد کمتر از ۵۰ میلیون ریال بوده باشد. اما اگر ماترکی که از او بر جای مانده از ۵۰ میلیون ریال بالاتر باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر می شود.

سخن پایانی

مراحل انحصار وراثت را برای شما بیان کردیم تا بتوانید در این مسیر به درستی قدم بردارید و بتوانید از عهده این کار برآیید. اما به شما پیشنهاد می کنیم همانطور که از وکیل طلاق برای وکیل طلاق توافقی استفاده می کنید برای مراحل انحصار وراثت هم از وکلای مجربی که در این حیطه فعالیت دارند استفاده کنید. ما در گروه وکلای فراز آماده هستیم هرگونه سوال شما در خصوص مراحل انحصار وراثت را پاسخ دهیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی های بیشتری داشتید، می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.