وبلاگ

مهریه در طلاق توافقی و روش های مطالبه آن

بر اساس قوانین کشور و آنچه در احکام دین آمده است، طلاق به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می‌شود. انواع طلاق بر اساس فرد درخواست‌کننده به سه نوع تقسیم می‌شود، طلاق ممکن است از جانب مرد یا زن باشد یا اینکه به صورت توافقی بین زوجین باشد. گاهی اوقات مرد یا زن به تنهایی به این نتیجه می‌رسند که قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند. بنابراین اقدام به درخواست طلاق می‌کنند و مدارک یا دلایلی را که برای درخواست طلاق دارند در دادگاه ارائه می‌کنند، اما گاهی اوقات زوجین با هم تصمیم به طلاق می‌گیرند. طلاق توافقی به این صورت نیست که زوجین هر وقت تصمیم به جدایی گرفتند از هم جدا شوند، بلکه تحت شرایط و در چهارچوب خاصی امکان‌پذیر است.

در صورتی که زوجین در مورد مسائل مهمی مانند جهیزیه یا مهریه به توافق رسیدند می‌توانند این درخواست را در دادگاه ارائه کنند و باید تشریفات لازم را طی کنند. از آنجایی که مهریه همواره یکی از بحث‌های چالش‌برانگیز در طلاق توافقی بوده است. در این مطلب قصد داریم به توضیحات بیشتری در این باره بپردازیم. اگر این مسئله برای شما هم جای سوال دارد توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید:

منظور از طلاق توافقی چیست؟

در صورتی که زوجین با هم تصمیم به طلاق بگیرند و برای مسائل مالی و غیرمالی مانند جهیزیه، مهریه، حضانت فرزندان و نفقه با یکدیگر به توافق برسند می‌توانند اقدام به طلاق توافقی کنند. در چنین صورتی دادگاه در مورد این مسائل دخالت نمی‌کند و موضوعاتی مانند پرداخت مهریه، نفقه یا حتی حضانت فرزندان بر اساس آنچه بین زوجین توافق شده است صورت می‌پذیرد.

مهریه در طلاق توافقی

در طلاق توافقی در مورد چه مسائلی باید صحبت شود؟

حضانت فرزندان

در اغلب موارد، حضانت فرزندان مهم‌ترین مسئله‌ در طلاق توافقی است که اگر مرد و زن در ارتباط با آن به توافق برسند دادگاه دخالتی در آن نمی‌کند.

استرداد جهیزیه

بر اساس رسم و رسوم و آنچه در بین خانواده‌های ایرانی رواج دارد، دختران قبل از ازدواج، اموال و اسباب و اثاثیه‌ای را تحت عنوان جهیزیه به محل زندگی مشترک خود می‌آورند. در مورد طلاق توافقی باید مرد و زن به توافق برسند که جهیزیه چگونه و تحت چه شرایطی استرداد خواهد شد.

نفقه

نفقه یکی از مهم‌ترین حقوق زن در زندگی مشترک است. در صورتی که مرد نفقه را به زن پرداخت نکند، زن می‌تواند تقاضای طلاق را در دادگاه ارائه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نفقه می‌توانید با گروه وکلای فراز در این رابطه مشورت کنید و سوالات خود را در مورد چگونگی پرداخت نفقه در شرایط طلاق توافقی بپرسید.

اجرت‌المثل

اجرت‌المثل ایام زوجیت یکی دیگر از حقوق زن است. البته  اجرت‌المثل نسبت به نفقه و مهریه از اولویت پایین‌تری برخوردار است.

مهریه

پس از حضانت فرزندان شاید مهریه مهم‌ترین بحث در طلاق‌های امروزی باشد. گاهی در طلاق توافقی، زن و مرد به این توافق می‌رسند که نیازی به پرداخت مهریه نیست. احتمالا شنیده‌اید که شخصی طلاق گرفته است و به جای مهریه خود حق حضانت فرزندش را گرفته است! در واقع زن و مرد قبل از وقوع طلاق توافقی با یکدیگر در مورد مسائل مهمی همچون مهریه به توافق می‌رسند.

گاهی اوقات بر اساس شرایط ممکن است زن حق حضانت فرزندش را نسبت به دریافت مهریه در اولویت قرار دهد بنابراین با مرد به این توافق برسد که در قبال عدم دریافت مهریه حق حضانت فرزندش را بگیرد. در ادامه قصد داریم به مهم‌ترین سوالاتی که در رابطه با دریافت مهریه در طلاق توافقی وجود دارد پاسخ دهیم.

آیا امکان عدم دریافت مهریه در طلاق توافقی وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است از جانب مرد یا زن پرسیده شود، شرایط عدم پرداخت مهریه در طلاق توافقی است. همانطور که گفته شد، در طلاق توافقی همه چیز بر اساس آنچه بین مرد و زن توافق شده است، انجام می‌شود و دادگاه در این رابطه هیچگونه دخالتی نمی‌کند. این مورد که زن هیچ مهریه‌ای را در طلاق توافقی دریافت نکند، کاملا بستگی به نظر او دارد. یعنی زن باید در این رابطه تصمیم بگیرد و با مرد به توافق برسد و هیچ شخصی نمی‌تواند او را مجبور به عدم پرداخت دریافت مهریه کند.

بر اساس آنچه تجربه نشان می‌دهد، گاهی اوقات زوجه بسته شرایط، راضی به عدم دریافت مهریه می‌شود. ممکن است زوجه مهریه خود را تمام و کمال به مرد ببخشد و در مقابل آن حق حضانت فرزندان را بگیرد یا اینکه تنها بخشی از آن را ببخشد. به طور کلی می‌توان گفت دلایل مختلفی ممکن است زن را به عدم دریافت مهریه راضی کند که در طلاق توافقی احتمال توافق برای عدم دریافت مهریه نسبت به انواع دیگر طلاق زیاد است.

طلاق توافقی و مهریه

شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی به چه صورت است؟

چنانچه در طلاق توافقی مرد و زن به هیچ توافقی در مورد مهریه نرسند، دادگاه در این باره تصمیم می‌گیرد و مرد موظف به پرداخت مهریه می‌شود. البته شرایط پرداخت و دریافت مهریه به عوامل مختلفی بستگی دارد. در صورتی که پس از تعیین شرایط و مقدار مهریه، مرد از پرداخت آن خودداری کند، زن می‌تواند درخواست شکایت را به دادگاه ارائه کند. قبل از اجرای حکم طلاق ممکن است زوجه اسنادی مانند چک را برای دریافت مهریه‌اش از مرد مطالبه کند که در صورت عدم پرداخت مهریه می‌تواند از مرد شکایت کند.

گاهی اوقات توقیف اموال آقا برای مهریه یا توقیف سهم‌الارث آقا برای مهریه نیز به دنبال عدم دریافت مهریه زن اتفاق می‌افتد. لازم به ذکر است که طلاق توافقی در چهارچوب خاصی انجام می‌گیرد و در صورتی که قصد دارید از تمامی حقوق خود در طلاق توافقی  مطلع شوید می‌توانید با یک وکیل خانواده خبره مشورت کنید. گروه وکلای فراز با ده‌ها سال تجربه در رابطه با انواع طلاق آماده است تا شما را در رابطه با دریافت مهریه در طلاق توافقی راهنمایی کند. گاهی اوقات مشورت با یک وکیل با تجربه و متخصص در زمینه مهریه می‌تواند باعث موفقیت بیشتر شما در دادگاه شود و در رسیدن به حق و حقوقتان کمک شایانی کند.

چند نکته مهم در رابطه با مهریه در طلاق توافقی

  • همانطور که می‌دانید، در بحث طلاق، حق با مرد است. البته در صورتی که مرد حق طلاق را به زن نداده باشد. به همین دلیل، مسئله پرداخت تمام مهریه زن یا تنها بخشی از آن، تابعی از اذن مرد است. به عنوان مثال در صورتی که مرد اذن طلاق ندهد و زن تصمیم به جدایی داشته باشد، نمی‌توان در مورد دریافت تمام و یا بخشی از مهریه نظر داد و بحث مهریه در طلاق توافقی بستگی به نظر مرد در مورد طلاق دارد.
  • این نکته را هم باید بدانید که طلاق توافقی در دسته طلاق خلع یا مبارات قرار می‌گیرد. طلاق خلع به معنای کراهت زن از مرد و طلاق مبارات به معنای کراهت زن و مرد از همدیگر است. این سخن به معنای آن است که در طلاق توافقی زن باید مالی را به مرد ببخشد. این مال می‌تواند تمام مهریه یا بخشی از آن باشد. یعنی، مهریه در طلاق توافقی می‌تواند به طور کلی یا تنها بخشی از آن به مرد بخشیده شود.
  • مهریه در طلاق توافقی به شرایط مالی مرد نیز بستگی دارد. در اغلب موارد، در صورتی که مرد شرایط مالی خوبی داشته باشد، پرداخت بخشی از مهریه یا حتی تمام مهریه را قبول می‌کند تا به دعوا پایان داده و از همسرش جدا شود. البته این مسئله به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. به عنوان مثال گاهی اوقات مرد یا زن به دنبال تنش و درگیری هستند که موجب پیچیده شدن توافق در طلاق می‌شوند.
  • گاهی اوقات، زن دوست دارد به هر قیمتی که شده از همسرش طلاق بگیرد! یعنی حتی حاضر است تمام مهریه خودش را ببخشد تا از مرد جدا شود. در چنین مواردی نیز شرایط فرق می‌کند. بنابراین مهریه در طلاق توافقی تا حد زیادی به شرایط روجی و اقتصادی دو طرف بستگی دارد.

سوالات متداول

  • آیا امکان طلاق توافقی در دوران نامزدی وجود دارد؟

بله، زن و مرد چه در دوران نامزدی و چه پس از آن می‌توانند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند. اما باید توجه کرد که قبل از اقدام به جدایی باید در مورد مسائل مهم زندگیشان به توافق رسیده باشند.

  • شرایط دریافت مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد چیست؟

اگر منظور از دوران نامزدی یا دوران عقد، عدم رابطه زناشویی باشد، در چنین شرایطی معمولاً به دلیل باکره بودن زوجه تنها نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد.

  • در طلاق توافقی زن و مرد در مورد چه مسائلی باید به توافق برسند؟

مسائل مهمی همانند حضانت فرزندان، استرداد جهیزیه، پرداخت نفقه، اجرت‌المثل و مهریه در طلاق توافقی اهمیت دارند.

سخن آخر

در صورتی که زن و مرد با یکدیگر به توافق برسند که از هم طلاق بگیرند، معمولاً قبل از ارائه درخواست طلاق در مورد مسائلی مانند حضانت فرزندان، اجرت‌المثل، مهریه، نفقه و استرداد جهیزیه با یکدیگر به اتفاق نظر می‌رسند و در چنین شرایطی دادگاه نیز هیچ گونه دخالتی در رابطه با توافقات زن و مرد نمی‌کند. در این مطلب سعی کردیم شما را با طلاق توافقی و دریافت مهریه در طلاق توافقی آشنا سازیم و به مهم‌ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.