پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق، بعد از فوت همسر یا به هر دلیل دیگری که موجب جدایی بین زوجین شده باشد همواره یکی از خواسته های زوجین به خصوص زنان است. بسیاری از زوجین به خصوص بعد از طلاق خواستار این هستند که نام همسر سابق از شناسنامه آنها پاک شود تا در آینده بتوانند زندگی و روابط اجتماعی خود را بهتر شکل دهند و یا ازدواج مجدد کنند. در ادامه این مقاله به این موضوع بطور کامل می‌پردازیم.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه
برای اطلاع از شرایط طلاق توافقی
روی لینک زیر کلیک کنید
وکلای فراز

شرایط پاک کردن نام همسر از شناسنامه

“پاک کردن نام همسر از شناسنامه” شرایط و مراحلی دارد و به راحتی اتفاق نمی افتد زیرا ثبت احوال شخصیه افراد در سازمان ثبت احوال است و بنا بر قانون تغییر دادن اسناد ثبت شده در ثبت احوال بدون مجوز قانونی یا حکم دادگاه صالح امکان پذیر نیست. در ادامه به شرایط و مراحل پاک کردن نام همسر از شناسنامه می پردازیم.

همه چیز درباره پاک کردن نام همسر از شناسنامه

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق چگونه امکان پذیر است؟

زمانی که زن و شوهر از یکدیگر جدا می شوند معمولا خواستار این هستند که اثری از زندگی قبلی در زندگی آنها باقی نماند که یادآور خاطرات بد گذشته باشد. یکی از مهم ترین آثار زندگی قبلی قطعا نام همسری است که سابقا با او ازدواج کرده بودند و در شناسنامه فرد که مهم ترین سند هویتی فرد است ثبت شده است.

زوجین به خصوص زن می تواند بعد از طلاق خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود باشد. اما برای اینکه این امر به راحتی انجام شود باید اثبات شود که زن و مرد با یک دیگر نزدیکی جنسی نداشته اند و زن باکره می باشد. برای این کار اصولا دادگاه به اقرار طرفین اعتماد می کند و ضمن حکم اعلام می دارد که زن باکره است. البته ممکن است که برای این موضوع به اقرار طرفین اکتفا نکرده و زن را جهت معاینه و اخذ گواهی سلامت پرده بکارت در زمان طلاق به پزشکی قانونی ارجاع دهد.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق چگونه امکان پذیر است؟

بعد از صدور گواهی عدم سازش چه مراحلی طی می‌شود؟

زن بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی توسط دادگاه و سپس جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه رسمی طلاق و صدور طلاقنامه می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست صدور شناسنامه جدید از دادگاه بدهد.

برای حذف نام همسر از شناسنامه باید مدارک زیر تحویل اداره ثبت احوال شود:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • دادنامه طلاق
  • سند طلاق یا طلاقنامه
  • گواهی سلامت پرده بکارت

پس چنانچه نزدیکی بین زن و مرد صورت گرفته باشد و زن باکره نباشد امکان درخواست حذف نام همسر از شناسنامه از اداره ثبت احوال وجود ندارد و نیازمند رای دادگاه صالح می باشد. پس باید به طرفیت از اداره ثبت احوال در دادگاه عمومی محل طرح دعوا نمود و دادخواست طرح شود.

بعد از صدور گواهی عدم سازش چه مراحلی طی می‌شود؟

حذف نام نام همسر از شناسنامه زن غیر باکره چگونه است؟

چنانچه زن باکره نباشد بازهم امکان حذف نام همسر از شناسنامه وجود دارد. در این صورت زن باید فردی را به عنوان خواستگار به دفتر رسمی ازدواج معرفی کند. در این صورت با در دست داشتن مدارک شناسایی نامه ای را از دفتر ازدواج دریافت کرده و با ارائه آن به اداره ثبت احوال محل اقدام به اخذ شناسنامه جدید بدون نام همسر قبلی نماید. البته این امر منوط به اقدام به ثبت ازدواج جدید است.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه زن غیر باکره چگونه است؟

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از فوت چگونه ممکن است؟

اصولا امکان پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه بعد از فوت وجود ندارد. مگر بعد از ازدواج مجدد و درخواست از اداره ثبت احوال برای پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه. البته امکان این وجود دارد که زن ادعای مفقود شدن شناسنامه را بنماید. سپس از دادگاه صالح درخواست نماید که رای به پاک کردن نام همسر از شناسنامه بدهد. اما این امر به همین سادگی نیست. بهتر است برای این کار با وکیل خانواده گروه وکلای فراز تماس بگیرید.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از فوت چگونه ممکن است؟

سخن پایانی

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق در ایران امکان‌پذیر است، اما شرایط و مدارک مورد نیاز برای این کار بسته به وضعیت زن (باکره بودن یا نبودن) متفاوت است. در صورت باکره بودن، ارائه گواهی بکارت از پزشکی قانونی الزامی است. زنانی که قبلاً ازدواج کرده‌اند فقط در صورت ازدواج مجدد می‌توانند نام همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کنند. به یاد داشته باشید که اطلاعات مربوط به ازدواج‌ها و طلاق‌ها در سیستم ثبت احوال ذخیره می‌شود و حتی با حذف نام همسر از شناسنامه، این اطلاعات همچنان در دسترس خواهد بود.