مراحل انحصار وراثت محدود و نامحدود در سال ۱۴۰3

 • حدود ۴۰ تا ۶۰ روز کاری انحصار وراثت نامحدود
 • حدود ۷ تا ۱۰ روز کاری انحصار وراثت محدود
 • انجام مراحل مالیات بر ارث در صورت تمایل موکل

دغدغه ای برای ناقص بودن مدارک نداشته باشید . وکلای متخصص گروه حقوقی فراز در کنار شما خواهند بود، با ما تماس بگیرید.

با گـروه وکـلای فــراز ، قــانون بـرای شـما کـار خــواهـد کـرد !

تماس مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی خانواده

انحصار وراثت

در مسیر انحصار وراثت همراه شما هستیم

ورثه فرد فوت شده برای آن که بتوانند هرگونه اقدام حقوقی ای در  دفاتر اسناد رسمی، ادارات دولتی  و یا هر مرجع قانونی دیگری داشته باشند باید حتما گواهی انحصار وراثت را داشته باشند. پس بدون انحصار ورثه امکان تقسیم ارث وجود ندارد. ما هم در این مسیر پر پیچ و خم قرار است به ورثه فرد متوفی کمک کنیم که اقدامات قانونی را در این زمینه پیش ببرند. مشاوران گروه وکلای فراز در ساعات مختلف روز پاسخگوی شما هستند.

پخش ویدیو
زمان اجرا وکیل طلاق

زمان اجرا

5 تا 30 روز کاری

وکیل طلاق غیر حضوری

غیر حضوری

بدون حضور شما

انحصار وراثت برای ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور

انجام پرونده

پشتیبانی کامل انحصار وراثت

پشتیبانی کامل

24 ساعته هر روز

نتیجه بهتر انحصار وراثت

نتیجه بهتر

کم دردسرترین

مشاوره انحصار وراثت
مـشـاوره رایـگان بـا گــروه وکـلای فــراز

چرا باید گروه وکلای فراز را انتخاب کنیم ؟

شما اگر گروه وکلای فراز را انتخاب کنید تا در فرآیند انحصار وراثت در کنار شما باشد، شما دیگر احتیاج نخواهید داشت تا در مراحل سخت و پیچیده حقوقی انحصار وراثت حضور پیدا کنید و در کوتاه ترین زمان و به ساده ترین روش  به ارثیه خود برسید. وکلای شما در تمامی مراحل پرونده به جای شما حضور پیدا می‌کنند.

 • تیم با تجربه
 • دانش بالا
 • ارائه گزارش
 • همراه شما
چرا باید گروه وکلای فراز را انتخاب کنیم ؟

فرآیند گروه وکلای فراز برای انحصار وراثت

مشاوره انحصار وراثت

1. مشاوره

مشاوره تلفنی

جلسه انحصار وراثت

2. جلسه

حضوری یا مجازی

مدارک انحصار وراثت

3. مدارک

ارائه و ثبت قرارداد

تکمیل انحصار وراثت

4. تکمیل

گزارش تا ختم پرونده

هزینه دریافت گواهی انحصار وراثت

هزینه دریافت گواهی انحصار وراثت شامل موارد گوناگونی می باشد که بخشی آن شامل مالیاتی است که ورثه باید از ارثیه متوفی پرداخت کنند. بابت هزینه های دادسرا نیز باید مبلغ جداگانه و همچنین هزینه هایی باید بابت چاپ آگهی در روزنامه، تایید مدارک ورثه و … پرداخت شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر  اطلاعات خود را وارد کنید تا پشتیبانان تیم وکلای فراز در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست مشاوره انحصار وراثت

مزایای استفاده از وکیل برای انحصار وراثت

عدم نیاز به شما برای انحصار وراثت

عدم نیاز به حضور شما

در تمامی جلسات دادگاه

صرفه جویی در زمان برای انحصار وراثت

صرفه جویی در زمان

قدم برداشتن در مسیر درست

صرفه جویی در هزینه برای انحصار وراثت

صرفه جویی در هزینه

هزینه های بی جهت

بهترین راه حل ممکن برای انحصار وراثت

بهترین راه حل ممکن

جلوگیری از مشکلات حقوقی

"انحصار وراثت" چیست؟

گواهی “انحصار وراثت” ، یک فرم رسمی و حقوقی است، که در آن ورثه متوفی مذبور و میزان سهم الارث هر کدام را مشخص می کند. ورثه با کمک آن می توانند روند های قانونی و یا حقوقی مورد نظر مانند خرید و فروش و … را بر روی ارثیه های خود اعمال کنند. بدون آن امکان ثبت قرار داد های حقوقی بر روی ارثیه برا ورثه ممکن نمی باشد. اگر بیشتر بخواهید بدانید که گواهی انحصار وراثت  چیست و چه جزئیاتی دارد، ما می توانیم در این راه به شما کمک کنیم.

آیا حضور همه ورثه برای دریافت گواهی انحصار وراثت الزامی است؟

خیر اختیاجی نیست کافی است به یکی از ورثه وکالت بدهند و تنها آن فرد لازم است در سامانه ثنا ثبت نام کند.

اگر از ورثه داخل ایران نباشند امکان دریافت گواهی انحصار وراثت است ؟

بله ورثه خارج از ایران نیز میتوانند از طریق کنسول گری و نیز با کمک وکیل گواهی انحصار وراثت خود را دریافت کنند.

برای گرفتن برگه انحصار وراثت آیا باید یکی از وراث حضوری به شورا حل اختلاف مراجعه کند یا اینکه شخص دیگری هم می تواند؟

شما می توانید با کمک وکلای خود از انجام کار های حضوری ممانعت کنید. 

برای برابر اصل کردن گواهی انحصار وراثت باید چه مراحلی را طی کرد ؟

گواهی را دفترخانه اسناد رسمی یا دادگاه ببرید تا برابر با اصل کنید.

چرا باید مدارک را برابر با اصل کنیم ؟

اسناد و مدارکی که توسط دفترخانه اسناد رسمی، برابر با اصل می شوند، توان اجرایی و اثباتی سند رسمی را خواهند داشت.

نمونه دادنامه حصر وراثت گروه وکلای فراز

چند نوع گواهی انحصار وراثت داریم؟

 1. گواهی انحصار وراثت نامحدود
 2. گواهی انحصار وراثت محدود

این گواهی بر اساس ارزش اموال متوفی متفاوت است. اگر ارزش اموال متوفی کمتر از 50 میلیون تومان باشد، گواهی محدود است و اگر ارزش آن بیش از 50 میلیون تومان باشد گواهی آن گواهی انحصار وراثت نامحدود است و برای انجام امور معنوی خرج می شود.

از آنجایی که در حال حاضر و با توجه به ارزش فعلی پول کم پیش می آید که گواهی انحصار ورثه محدود صادر شود اما در این صورت اموال برای امور معنوی خرج می شود. صدور گواهی محدود با مشاوره مناسب و از روش صجیج بسیار سریع است و در کمتر از یک هفته کاری قابل صدور است. اما صدور گواهی حصر ورثه نامحدود با توجه به اینکه باید تک تک ورثه مشخص شود زمان بر است. اما شما می توانید مراحل آن را با کمک گروه وکلای فراز تا 40 روز تکمیل نمائید. همیشه در امور قانونی مهم ترین مساله دریافت مشاوره از وکلای خبره است و شما می توانید در رابطه با گواهی انحصار ورثه نیز از وکلای مجرب و کار درست کمک بگیرید. 

تماس با ما برای انحصار وراثت

گروه وکلای فراز را در اینستاگرام دنبال کنید

همه چیز درباره انحصار وراثت

درجات و طبقات گوناگون ورثه در انحصار ورثه

برای دریافت گواهی انحصار وراثت یکی از مهم‌ترین نکات از نظر قانونی نسبت هر یک از مورثین به متوفی است. روابط فی ما بین معمولا به صورت نسبی و سببی هستند. نسبی ، روابطی است که به واسطه داشتن رابطه خونی مثل والدین و فرزندان است و روابط سببی روابطی اند که با ازدواج ایجاد می شوند مانند همسر و … .

 • طبقه اول شامل:  مادر، پدر، دختر و پسر (درجه یک)،فرزند فرزند یا نوه (درجه دو)
 • طبقه دوم شامل: پدر پدر، خواهران، برادران، پدر مادر، مادر پدر، مادر مادر (درجه یک) خواهرزادگان و برادر زادگان (درجه دو)
 • طبقه سوم شامل: خواهر پدر یا عمه، خواهر مادر یا خاله، برادر پدر یا عمو، برادر مادر (درجه اول) فرزندان آنها (درجه دوم)

با توجه به نسبتی ورثه با فرد متوفی دارند در طبقه بندی متفاوتی قرار می گیرند. اگر فردی در طبقه اول وجود داشته باشد در این صورت ارثی به طبقات دیگر نمی رسند. همچنین هر طبقه نیز درجات متفاوتی دارند و تقسیم بندی بر اساس درجات نیز صورت می گیرد.

درجات و طبقات گوناگون ورثه در انحصار ورثه

مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت چیست؟

برای درخواست انحصار وراثت ، معمولاً بسته‌ای از مدارک و اطلاعات مورد نیاز باید تهیه و ارائه شود. این مدارک می‌توانند در هر کشور وابسته به قوانین و مقررات محلی متفاوت باشند، در ایران مدارک زیر درخواست می‌شوند:

 • گواهی فوت، که از سال ۹۵ در برخی استان‌ها از جمله تهران به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه درخواست گواهی فوت قابل اخذ است. در صورتی که شما دسترسی به گواهی فوت ندارید، می‌توانیم برای شما این گواهی را دریافت کنیم. همچنین، اگر یکی از ورثه‌ها به هر دفتر ثبت احوالی در هر نقطه‌ای از کشور مراجعه کند، می‌تواند به راحتی گواهی را دریافت کند.
 • استشهادیه محضری
 •  شناسنامه متوفی
 •  عقدنامه یا کپی آن
 •  شناسنامه وراث
 • وصیت نامه (در صورت موجود بودن)
 • گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای متوفیان قبل از سال ۹۵ که تاکنون اقدامی نکرده‌اند.

اگر مدارک شما دچار نقص است و یا سایر ورثا حاضر به همکاری نیستند در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا کمک در اخذ هر یک از این مدارک ، با مشاورین گروه وکلای فراز در ارتباط باشید.

به روز ترین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت

اخیراً، در روند قضایی صدور گواهی انحصار وراثت، تغییراتی اعمال شده است. طبق بخشنامه ای با شماره ی ۳۸۳۸۴ در تاریخ ۷ /۷/ ۱۳۹۹ وزارت دادگستری، در صورتی که فرد فوت شده، دارای اموالی بیشتر از ۵۰۰ میلیون ریال یا معادل ۵۰ میلیون تومان باشد، استشهادیه انحصار وراثت بدون محدودیت صادر می‌شود و نیاز به انتشار آگهی دارد.

بنابراین، اگر مقدار اموال شخص فوت شده کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، شوراهای حل اختلاف گواهی انحصار ارث محدود را صادر خواهند کرد. این فرآیند به دلیل حذف مراحل انتشار آگهی، زمان کوتاهتری طول خواهد کشید.

مدت زمان برای دریافت گواهی انحصار وراثت محدود برای افرادی که دارای اموال کمتر از پانصد میلیون ریال هستند، معمولاً بین ۳ تا ۷ روز کاری است. لازم به ذکر است که قبل از این تغییر، محدودیت برای حصر وراثت نامحدود، مبلغ سی میلیون ریال بود. اما با تأیید ریاست قوه قضاییه و براساس بخشنامه جدید گواهی انحصار وراثت، حداقل مقدار اموال متوفی به معادل ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

به روز ترین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت

استشهادیه انحصار وراثت چیست؟

استشهادیه انحصار وراثت، یکی از مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت است. این گواهی، سندی رسمی است که مشخص می کند چه کسانی وراث متوفی هستند و هر یک از آنها چه میزان سهم الارث دارند.

برای تنظیم استشهادیه انحصار وراثت، لازم است سه نفر شاهد، با حضور در یکی از دفاتر اسناد رسمی، فرم مخصوص استشهادیه را تکمیل کنند. این فرم، اطلاعات زیر را شامل می شود:

 • نام و مشخصات متوفی
 • تاریخ فوت متوفی
 • نام و مشخصات وراث

شاهد انحصار وراثت باید در فرم استشهادیه، شهادت دهند که متوفی در تاریخ مشخصی فوت کرده و ورثه او چه کسانی هستند. این شهادت شهود باید با امضای شاهدان در دفتر اسناد رسمی تأیید شود.

ماترک متوفی چیست؟

معنی “ماترک”، دارایی‌ها و حقوقی است که پس از فوت فردی باقی می‌ماند. این دارایی‌ها شامل مواردی همچون دارایی‌های سرمایه‌ای قابل انتقال مثل پول نقد (سپرده در بانک)، خودرو، و همچنین دارایی‌های غیر قابل انتقال مانند زمین و خانه و غیره است. همچنین، حقوق مانند حق قصاص، شفعه، حق خیار و سایر حقوقی که متوفی از شخص دیگری مطالبه می‌کند، جزء دارایی‌ها و اموال او محسوب می‌شود. ورثه‌ها به عنوان نمایندگان قانونی متوفی، می‌توانند ادعاها و دعاوی مربوطه را پیگیری کنند.

هر شخص مجاز است تا به نفع یک یا چند نفر از ورثه یا افراد دیگر، تا حداکثر یک سوم از دارایی‌ها (ثلث) را به وصیت بگذارد. در فقه و حقوق مالکیت، ترکه به‌طور کامل و مشخصی در مورد دارایی‌ها و اموالی که متوفی به جای گذاشته است تعیین می‌شود، زمانی که بدهی‌ها و وصیت‌های متوفی از کل دارایی‌ها کسر شده باشند. به عبارت دیگر، پس از محاسبه وصیت درست و قانونی و پرداخت بدهی‌های متوفی، مابقی دارایی‌ها و اموال متوفی میان ورثه‌ها تقسیم می‌شود.

توصیه می‌شود با مشاوران حقوقی وکلای فراز مشورت کنید تا در مورد ماترک متوفی و مدارک دقیق مورد نیاز در کشور اطلاع پیدا کنید.

مراحل انحصار وراثت به چه صورت است؟

فوت یا مرگ افراد، به لحاظ حقوقی، آثار قابل ملاحظه‌ای به بار خواهد آورد. یکی از مهم‌ترین این آثار، این است که اموال و دارایی‌های آنها، به ورثه شان انتقال پیدا می‌کند. در این میان، گاهی متوفی، در زمان حیات وصیتی کرده که باید به آن نیز عمل شود و پس از پرداخت دیون و بدهی‌های وی، باقی‌مانده اموال، بر اساس قوانین ارث که در قانون مدنی آمده، میان ورثه وی تقسیم شود.

با این حال، تقسیم ارث میان ورثه فرد فوت شده نیازمند آن است که ابتدا ورثه متوفی تعیین شوند و مشخص شود که چه افرادی حق دریافت ارث از فرت فوت شده را دارند. به خاطر همین موضوع، گام نخست در تقسیم ارث میان ورثه فرد فوت شده این است که ورثه گواهی ای به نام گواهی انحصار وراثت را دریافت نموده وپس از آن اقدام به تقسیم ارث کنند. به همین دلیل، آشنایی با مراحل انحصار وراثت الزامی است.

 •  جمع آوری مدارک مورد نیاز مثل استشهادیه
 •  یکی از وراث در ثنا ثبت نام کند
 •  مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست
 •  رفتن به شورای حل اختلاف و شعبه ارجاع شده 
 •  نشر آگهی در انحصار وراثت نامحدود
 •  پس از ۳۰ روز از انتشار آگهی مورد 6،  مراجعه به شورای حل اختلاف به جهت گرفتن رای برابر با اصل به تعداد ورثه.

مراحل انحصار وراثت به چه صورت است؟

اظهارنامه مالیات بر ارث چیست؟

شرایط مالیات در حوزه ی انحصار وراثت و مبلغ و درصد آن، سوال متداولی است. امور و کارهای ناتمام و باقی مانده ی فرد فوت شده، با اعمال برخی معافیت ها، مشمول مالیات می شوند که در ادامه نکات لازم را در این خصوص می خوانیم:

همان طور که بالاتر خواندید، طبقات ارث و وارث، به 3 دسته تقسیم می شوند که مالیات آنها با یکدیگر کاملا متفاوت است. طبیعتا هر چه طبقه پایین تر باشد، مالیات بر ارث آن نیز کمتر است. از یکم فروردین 1395، تاخیر در دادن اظهارنامه مالیاتی متوفیان شامل جریمه می شد اما بر طبق قانون جدید این مورد دیگر شامل جریمه نمیشود. توصیه می شود تا 1 سال پس از فوت اظهارنامه مالیاتی متوفی را ثبت نمایید تا از امتیاز های معافیتی همچون هزینه کفن و دفن و موارد دیگر منع نشوید. امکان ثبت اظهارنامه توسط هر ورثه به اندازه سهم خودش وجود دارد همچنین این امکان وجود دارد که بصورت موردی مالیات یک یا چند تا از دارایی های متوفی را پرداخت کنید و سایر موارد را بعدا پرداخت نمایید.

نکات طلایی انحصار وراثت

 1. برای گرفتن گواهی انحصار وراثت زمان مشخصی وجود ندارد و هر زمانی می توان برای گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام کرد. نکته ی مهم این موضوع این است که اگر شخص فوت شده بعد از فروردین ماه سال 1395 فوت شده باشد، حتی برای امور تاخیر در پرداخت مالیات بر ارث و اظهارنامه مالیاتی هم جریمه ای در کار نخواهد بود.
 2. اگر فرزندی پیش از پدر یا مادر خود فوت کند، مشمول ارث نخواهد بود. به عنوان مثال اگر پدری 6 فرزند داشته باشد و یکی از فرزندان در سال 97 و مادر در سال 98 فوت کرده باشد، وراث پدر فقط 5 فرزند باقی مانده است و نه نوه و نه نتیجه ی فرزند فوت شده، ارثی نخواهند برد.
 3. اگر سوال شما هم این است که مالیات بر ارث چقدر است و یا مالیات بر ارث به چه چیزهای دیگر تعلق می گیرد باید بگوییم که الف) وراث طبقه اول شهدا، مالیت بر ارث ندارند. ب)وسایل منزل رد فوت شده، مالیات ندارند.  ج)برداشت وجه های شخص فوت شده از بانک شامل 3 درصد مالیات می شود.  د)وسایل نقلیه موتوری مشمول 2 درصد مالیات می شوند.
 4. طبق قوانین جدید، نیازی نیست که تمامی ورثه اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند و کل مالیات بر ارث پرداخت شود. اگر بعضی از ورثه همکاری نکنند و یا ایران نباشد و یا شرایطی امثالهم، در این صورت، هر ورثه می تواند به اندازه ی سهم خود مالیات را بپردازد و طبیعتا به همان میزان هم حق تصرف حقوقی و فروش آن را خواهد داشت.
 5. انحصار وراثت بحثی کاملا جدا و متفاوت با تقسیم اموال است. در شورای حل اختلاف عمل تقسیم کردن اموال صورت نمی گیرد و حتی لیست اموال هم در گواهی ذکر نمی شود. فقط قدرالسهم هر یک از ورثه از اموال و ارث متوفی مشخص می شود.

نکات طلایی انحصار وراثت

 

محرومیت از ارث به چه صورت است؟

محرومیت از ارث در قانون

محرومیت از ارث به زبان ساده یعنی مالک مال و اموال، یک یا چند نفر از ورثه ی خود را از دریافت ارث محروم کند. یعنی به هر دلیلی وی نمی خواهد که وراث از وی چیزی به ارث ببرند. اما در واقعیت قانون به طور مستقیم اجازه ی محرومیت از ارث را نمی دهد.   وقتی کسی باید از حقوق ارث محروم شود، شرایطی باید فراهم شود تا قرارداد مرتبط با این خویشاوندی لغو شود. اگر فرد به عنوان یکی از خویش نسب‌ها شناخته می‌شود، باید تصدیق شود که ارتباط خونی با این فرد وجود ندارد و او به اشتباه به عنوان خویش نسب مطرح شده است. از این‌رو، موضوع مرتبط با حقوق ارث چیزی نیست که به سادگی قابل اجرا باشد.

به زبان ساده‌تر، محرومیت از ارث به معنای لغو قوانین و روابط خویشاوندی است که باعث از بین رفتن حقوق ارث می‌شود. از آنجا که قانون در این باره مخالفت کرده است، حتی یک وکیل حقوقی با تجربه در تهران یا شهرستان نیز نمی‌تواند به صورت مستقیم در این زمینه فعالیت کند.

 

محرومیت از ارث در عمل

حتی بر اساس وصیت‌نامه، محرومیت از ارث امکان‌پذیر نیست. به طور ساده‌تر بیان کنیم، وصیت تملیکی تنها برای یک سوم اموال اعتبار دارد. بنابراین فرد متوفی تنها می‌تواند خود را از حداکثر یک سوم اموال محروم کند. اما موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که متوفی می‌تواند با رضایت همه وراث، بیش از یک سوم اموال خود را در وصیت‌نامه مشخص کند.

در کلام ساده‌تر، وصیت تنها زمانی معتبر است که تمامی وراث به آن موافقت کنند. اگر یکی از وراث وصیت را رد کند، تنها یک سوم اموال مشخص شده در وصیت‌نامه اجرایی خواهد شد و بقیه باید از طریق ارث‌بری تعیین تکلیف شوند.

اما در عمل، تنها یک راه واقعی برای محرومیت از ارث وجود دارد. اگر پدری بتواند رابطه نسبی خود و فرزند خود را رد کند، می‌تواند فرزند خود را از ارث محروم کند. با اثبات اینکه فرد شناخته شده به عنوان فرزند او رابطه نسبی با او ندارد و عملاً فرزند او نمی‌باشد، فرد مورد نظر از ارث محروم می‌شود. این کار نیاز به ادله‌های قوی دارد و بهتر است قبل از هر اقدامی از یک وکیل مجرب در این زمینه کمک گرفته شود.

آیا سامانه مجزا برای انحصار وراثت وجود دارد؟

درواقع سامانه ای مجزا برای خدمات انحصار وراثت وجود ندارد و تمام آنچه لازم است که متقاضیان انجام دهند شامل ثبت نام در سامانه ثنا است. تمامی اوراق و ابلاغیه های قضایی از طریق این سامانه به متقاضیان اعلام می گردد. در ضمن، ثبت نام یکی از وراث در ثنا کافی است و نیازی به ثبت نام تمام ورثه در سامانه ثنا وجود ندارد و همچنین اگر یکی از وراث قبل تر در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد، نیازی به ثبت نام مجدد نیست و می تواند با همان رمز ثابت قبلی، به پیگیری کارها بپردازد.

آیا سامانه مجزا برای انحصار وراثت وجود دارد؟

گواهی حصر وراثت برای سهام عدالت

دارایی ها و اموال هر شخص بعد از فوت به صورت قهری که یعنی انتقال دارایی ها و اموال به دیگری به دلیلی که ناشی از اراده و توافق دو طرف نباشد مانند فوت، به عنوان قائم مقام قانونی فرد فوت شده منتقل می‌شود. البته همانطور که در بالاتر خواندید، وراث برای رسیدن و انتقال قانونی اموال به ارث رسیده می بایست مراحل گفته شده را طی کنند. اولین مرحله از این مراحل، دریافت گواهی انحصار وراثت است. بنابراین سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی فرد فوت شده هم جزء ماترک (اموال متوفی) است و برای دریافت و انتقال سهام عدالت حصر وراثت لازم است.وراث می توانند از وکیل ارث هم کمک بگیرند.

مراحل انحصار وراثت پیش از مراجعه به دفتر خدمات قضایی

قبل از مراجعه به دفتر خدمات قضایی و ارائه دادخواست برای درخواست گواهی انحصار وراثت، ضروری است که متقاضی مدارک و اسناد مورد نیاز را تهیه کند. پس از تهیه این اسناد، به دفتر خدمات قضایی مراجعه خواهد کرد. در این بخش، به مراحل پیش از مراجعه به دفتر خدمات قضایی برای انحصار وراثت پرداخته می‌شود.

یکی از مراحل اساسی در این روند، تهیه گواهی فوت متوفی است که به عنوان بخشی از دادخواست انحصار وراثت درخواست می‌شود. در حال حاضر، متقاضیان نیازی به حضور حضوری در نهادهای مرتبط ندارند و می‌توانند از طریق سایت death.sabteahval.ir گواهی فوت خود را تهیه کنند.

در گام دیگر، متقاضیان باید با معرفی دو نفر شاهد، اسنادی که منحصر بودن وراثت را نشان دهند، و در دفتر خانه‌های اسناد رسمی، استشهادیه‌ای تهیه کنند. فرم مرتبط با استشهادیه جهت درخواست گواهی انحصار وراثت از طریق دفتر اسناد رسمی در دسترس است. در مراحل بعدی، جزئیات بیشتری از مراحل انحصار وراثت توضیح داده می‌شود.

 

مراحل انحصار وراثت پیش از مراجعه به دفتر خدمات قضایی

مراحل و نحوه انحصار وراثت مادر

وراث یا نماینده اشخاص فوت شده می‌توانند به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و درخواست صدور سند را به ثبت برسانند. این درخواست به صورت الکترونیکی ثبت خواهد شد. پس از ثبت درخواست، شورای حل اختلاف به رسیدگی به موضوع می‌پردازد. زمان رسیدگی توسط شورا ممکن است بین حداقل ۷ تا حداکثر ۴۰ روز به طول بیانجامد. در واقع، زمان ارائه سند انحصار وراثت به ارزش کل اموال وابسته است.

در صورتی که ارزش اموال موجود مازاد بر ۵۰ میلیون تومان باشد، شورا موظف به انتشار یک آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار خواهد بود. پس از گذشت سی روز از تاریخ انتشار آگهی و در صورت عدم وجود اعتراض از سوی دیگر اشخاص، شورا طی ۱۰ روز، سند انحصار وراثت را صادر می‌کند. در صورتی که ارزش کل اموال موجود درخواست دهنده کمتر از مبلغ مشخص شده باشد، آگهی صادر نخواهد شد و به طور معمول، در مدت ۱۰ روز پس از تاریخ درخواست، سند انحصار وراثت صادر خواهد شد.

مراحل انحصار وراثت مادر

مدارک لازم برای انحصار وراثت مادر شامل چیست؟

منظور از دریافت سند انحصار وراثت مادر این است که، ضرورت دارد که مدارک لازم برای انحصار وراثت مادر را همراه داشته باشید. این مدارک از طریق ادارات مختلفی نظیر سازمان ثبت احوال و دفاتر ثبت اسناد و املاک تهیه می‌شوند. برای آگاهی از مدارک مشخص شده در قانون انحصار وراثت مادر، با ما تماس بگیرید.

گواهی فوت، اولین مدرک مرتبط با انحصار وراثت مادری است. درخواست انحصار وراثت را با در دست داشتن این گواهی ارائه دهید. وراث موظف به اعلام فوت متوفی به نماینده سازمان ثبت احوال کشور هستند. پس از اعلام فوت، سازمان ثبت احوال شناسنامه متوفی را باطل می‌کند و گواهی فوت را صادر می‌کند. سپس وراث می‌توانند این مدرک را به شورای حل اختلاف تقدیم نمایند. لازم به ذکر است که در صورتی که ورثه در خارج از کشور ساکن باشند، می‌توانند این امور را از طریق کنسولگری‌های ایران انجام دهند، به عنوان نمایندگان معتبر.

برای دریافت این گواهی فوت، مدارک زیر لازم است:
– ورقه تنظیم شده توسط پزشک یا دو استشهادیه از افراد حاضر در زمان فوت
– کارت ملی و شناسنامه شخص فوت شده

مدت زمان اعلام درخواست برابر با ۱۰ روز از زمان فوت متوفی است. در صورتی که توانایی تهیه مدارک مورد نیاز را در مهلت تعیین شده ندارید، ابتدا باید به سازمان ثبت احوال مراجعه و فوت را اعلام کنید. سپس مدارک را تهیه و حتی پس از انقضای مهلت اعلام شده، به سازمان ثبت احوال ارائه دهید.

مرحله بعد، تهیه استشهادیه است که توسط سه نفر از شاهدان تنظیم می‌شود. این شاهدان باید در زمان فوت حاضر و مطالب دقیق را در متن استشهادیه ذکر کنند. این مدرک را می‌توانید با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و املاک تهیه نمایید.

 

مدارک لازم برای انحصار وراثت مادر

افرادی که فقط به فرض ارث می برند

افرادی که فقط به فرض ارث می برند، اصحاب فرض نامیده می شوند. این افراد در هر شرایطی، سهم مشخصی از ماترک را به ارث می برند، فارغ از اینکه وراث دیگر چه کسانی باشند و چه نسبتی با متوفی داشته باشند. در جدول زیر افرادی که فقط به فرض ارث می برند بطور کامل توضیح داده ایم:

وارث

توضیحاتسهم الارث
مادراگر فرد فوت شده فرزند یا بیش از یک برادر نداشته باشد.یک سوم
زن (زوجه)اگر فرد فوت شده دو برادر یا چهار خواهر یا فرزند داشته باشدیک ششم
شوهر(زوج)در صورتی که همسر فوت شده اش فرزند داشته باشدیک هشتم

مراحل انحصار وراثت پدر

انحصار وراثت پدر، به معنای تعیین و مشخص کردن وراث پدر و میزان سهم الارث هر یک از آنها است. این گواهی از سوی شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه قانونی متوفی صادر می شود.

مراحل انحصار وراثت پدر به شرح زیر است:

 1. تهیه مدارک لازم: برای دریافت گواهی انحصار وراثت پدر، لازم است مدارک زیر را تهیه کنید:
 • کپی شناسنامه و کارت ملی متوفی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی هر یک از ورثه
 • گواهی فوت متوفی
 • سند ازدواج یا طلاق متوفی
 • سند مالکیت یا اجاره نامه اموال متوفی
 1. ثبت دادخواست: هر یک از ورثه و همچنین هر ذی نفعی می تواند دادخواست انحصار وراثت را از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی کند.
 1. رسیدگی به دادخواست: دادگاه پس از ثبت دادخواست، با بررسی مدارک و مستندات ارائه شده، نسبت به صدور گواهی انحصار وراثت اقدام می کند.
 1. صدور گواهی انحصار وراثت: گواهی انحصار وراثت شامل نام و مشخصات متوفی، وراث و میزان سهم الارث هر یک از آنها است. این گواهی معمولاً ظرف مدت 7 روز کاری صادر می شود.
 1. دریافت گواهی انحصار وراثت: گواهی انحصار وراثت پس از صدور، از سوی شورای حل اختلاف به متقاضی تحویل داده می شود.

مراحل انحصار وراثت پدر

ابطال گواهی انحصار وراثت چیست؟

ابطال گواهی انحصار وراثت به معنای بی‌اعتبار کردن و از بین بردن اعتبار گواهی انحصار وراثت صادره توسط مراجع قضایی است. دلایل مختلفی برای ابطال گواهی انحصار وراثت وجود دارد، از جمله:

اشتباه در صدور گواهی: ممکن است در گواهی انحصار وراثت، سهم وراث به اشتباه درج شده باشد یا نام برخی از وراث به طور کامل ذکر نشده باشد.

جعل گواهی: ممکن است گواهی انحصار وراثت جعلی باشد و توسط افراد سودجو برای تصاحب اموال متوفی استفاده شده باشد.

کشف وراث جدید: ممکن است پس از صدور گواهی انحصار وراثت، وراث جدیدی پیدا شوند که در گواهی قبلی نام آنها ذکر نشده باشد.

عدم رعایت تشریفات قانونی: در صورتی که در صدور گواهی انحصار وراثت، تشریفات قانونی رعایت نشده باشد، می توان برای ابطال آن اقدام کرد.

ابطال گواهی انحصار وراثت از طریق دادگاه و با ارائه دادخواست انجام می شود. در دادخواست باید دلایل ابطال گواهی به طور دقیق ذکر شود.

ابطال گواهی انحصار وراثت چیست؟

نحوه اعتراض به گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

اگر به گواهی انحصار وراثت صادره شده اعتراض دارید، می توانید از طریق مراجع قضایی برای ابطال آن اقدام کنید.

مراحل اعتراض به گواهی انحصار وراثت به شرح زیر است:

1. تنظیم دادخواست: در اولین قدم باید دادخواستی تنظیم کنید و در آن دلایل اعتراض خود را به طور دقیق ذکر کنید. مدارک و مستندات مربوط به اعتراض خود را نیز باید به دادخواست ضمیمه کنید.

2. ارائه دادخواست به دادگاه: دادخواست خود را به همراه مدارک و مستندات به دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت متوفی ارائه کنید.

3. تعیین وقت رسیدگی: دادگاه پس از بررسی دادخواست، وقت رسیدگی را تعیین می کند و به طرفین دعوا ابلاغ می کند.

4. حضور در جلسه رسیدگی: در جلسه رسیدگی، شما و سایر وراث باید حضور داشته باشید و دلایل و مدارک خود را به دادگاه ارائه کنید.

5. صدور رای: دادگاه پس از بررسی دلایل و مدارک طرفین، رای خود را صادر می کند.

نحوه اعتراض به گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

سخن پایانی

فرآیند دریافت ارثیه می تواند برای وراث بسیار طولانی و فرسایشی باشد، شما می توانید به سادگی و با کمک گروه وکلای فراز این فرآیند های طولانی و پیچیده را طی کنید. 

جهت دریافت راهنمایی درباره انحصار وراثت شما می توانید همین الان از طریق شماره تماس 09123844633 با ما در ارتباط باشید. گروه وکلای فراز در همه وقت پاسخگوی شما هستند. همچنین شما می توانید سوالات خودتان را همینجا در بخش نظرات هم وارد کنید تا به آن ها پاسخ داده بشود.

16 نظر

 • مهریه خانم من سه دنگ از خانه است و من فقط همین خانه را دارم و در ان زندگی میکنم ایا میتوانم اعسار بزنم و قسطی پرداخت کنم یا راه دیگری که سه دنگ را مستقیما ندهم؟

  • با سلام،
   باتوجه به اینکه مهریه ملک و عین معین است قابل تبدیل نبوده و پس از مطالبه زوجه به وی منتقل میگردد.

 • سلام روز بخیر. من تک فرزند هستم انحصار ورثه پدر را دارم فقط
  نیاز به انحصار ورثه مادرم دارم هیچ دارایی به نام مادرم نیست
  فقط بخاطر انتقال سهام عدالت مجبور هستم این پروسه رو طی
  کنم ولی راستش نمیدونم از کجا شروع کنم محبت میکنین
  راهنمایی کنین البته با اطلاعاتی که الان خوندم تا حدودی فهمیدم
  ولی نیاز به راهنمایی کامل دارم تا بتونم راحتتر این گواهی رو
  بگیرم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز،
   اولین گام از مراحل انحصار وراثت، تهیه استشهادیه محضری ، مدارک متوفی و ورثه است. پس از مشخص شدن تعداد ذینفعان، ورثه فرد باید دادخواست خود را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایند.انتشار آگهی برای صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامی است.پس از انتشار آگهی و تعیین مالیات بر ارث متوفی ( برای متوفیان قبل از سال ۹۵)، برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید به شعب شورای حل اختلاف مراجعه شود. در صورت نیاز به مشاوره با ما در تماس باشید.

 • سلام ایا بعد از دریافت گواهی انخصار وراثت باید مالیات بر ارث هم
  پرداخت نمود . تشکر

  • با سلام،
   بله برای تقسیم اموال بعد دریافت گواهی، مالیات بر ارث باید پرداخت شود.

   • با سلام و احترام
    اگر فعلا نخواهیم تقسیم اموال را انجام بدهیم و فقط نیاز به گواهی انحصار وراثت برای دریافت حقوق مستمری باشد آیا می شود تقسیم ارث و مالیات ها را بعدا بدهیم

    • با سلام،
     بله گواهی انحصار وراثت رو دریافت میکنید و در زمان تقسیم ارث مالیات رو پرداخت میکنید.

 • آیا سابرای گرفتن کپی گواهی انحصار وراثت باید چکار کنم امکان
  گرفتن این گواهی به صورت آنلاین وجود دارد یا خیر به کجا مراجعه
  کنم.ممنون

  • سلام دوست عزیز
   شما میتوانید از شعبه صادرکننده گواهی (شورای حل اختلاف) درخواست کپی برابر اصل کنید . امکان دریافت بصورت آنلاین نیست.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید کسی پدرش بر اثر تصادف فوت کند بعد برای دیه آن باید
  انحصار وراثت کرد یا لازم ندارد اگر میخواد محدود باید باشه یا
  نامحدود

  • با سلام،

   دریافت گواهی انحصار وراثت برای انجام دادن هرکاری لازم است و درصورتی که مبلغ دیه بالاتر از ۵۰ میلیون تومان باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود دریافت کنید.

 • سلام
  حق المطالبه ارث را تا چه زمان می توان انجام داد آیا 50 سال دیگر هم میتوان ارث را مطالبه کرد؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.