مراحل انحصار وراثت محدود و نامحدود در سال ۱۴۰3

 • حدود ۴۰ تا ۶۰ روز کاری انحصار وراثت نامحدود
 • حدود ۷ تا ۱۰ روز کاری انحصار وراثت محدود
 • انجام مراحل مالیات بر ارث در صورت تمایل موکل

دغدغه ای برای ناقص بودن مدارک نداشته باشید . وکلای متخصص گروه حقوقی فراز در کنار شما خواهند بود، با ما تماس بگیرید.

با گـروه وکـلای فــراز ، قــانون بـرای شـما کـار خــواهـد کـرد !

تماس مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی خانواده

انحصار وراثت

در مسیر انحصار وراثت همراه شما هستیم

انحصار وراثت فرآیندی برا تعیین تکلیف اموال و دارایی‌هایی است که یک شخص پس از درگذشت او می باشد. در فرآیند انحصار وراثت افرادی که شرایط ارث بردن از متوفی را دارند مورد شناسایی قرار گرفته و سهم هریک از آنها از ماترک، یا همان اموال و دارایی های به‌جامانده از متوفی، مشخص می گردد. هدف از بررسی های مربوط به انحصار وراثت، ساماندهی امور مرتبط با اموال فرد درگذشته و پیشگیری از اختلافات میان وراث می باشد و برای می بایست از طریق دستگاه های قضایی و مراجع قانونی پیگیری شود.

پخش ویدیو
زمان اجرا وکیل طلاق

زمان اجرا

5 تا 30 روز کاری

وکیل طلاق غیر حضوری

غیر حضوری

بدون حضور شما

انحصار وراثت برای ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور

انجام پرونده

پشتیبانی کامل انحصار وراثت

پشتیبانی کامل

24 ساعته هر روز

نتیجه بهتر انحصار وراثت

نتیجه بهتر

کم دردسرترین

مشاوره انحصار وراثت
مـشـاوره رایـگان بـا گــروه وکـلای فــراز

اهمیت انتخاب گروه وکلای فراز چیست؟

گروه وکلای فراز با سابقه ای قابل توجه در امر حل پرونده های حقوقی انحصار وراثت، بر مراحل سخت و پیچیده قضایی این دسته از دعاوی حقوقی تسلط کافی را دارد. وکلای فراز می‌توانند در مراحل پرونده به جای شما حاضر شده و با تکیه بر تجارب و تسلط خود از حقوق شما دفاع نماید.

چرا باید گروه وکلای فراز را انتخاب کنیم ؟

فرآیند گروه وکلای فراز برای انحصار وراثت

مشاوره انحصار وراثت

1. مشاوره

مشاوره تلفنی

جلسه انحصار وراثت

2. جلسه

حضوری یا مجازی

مدارک انحصار وراثت

3. مدارک

ارائه و ثبت قرارداد

تکمیل انحصار وراثت

4. تکمیل

گزارش تا ختم پرونده

هزینه دریافت گواهی انحصار وراثت چقدر است؟

هزینه دریافت گواهی انحصار وراثت با توجه به عوامل مختلفی از جمله ارزش ماترک، تعداد وراث، محل صدور و نحوه دریافت گواهی بستگی دارد و قسمتی از آن شامل مالیاتی است که ورثه باید از ارثیه متوفی پرداخت نمایند. همچنین هزینه های دیگری نیز وجود دارد که بابت چاپ آگهی در روزنامه، تایید مدارک ورثه و … پرداخت می شوند.

فرم درخواست مشاوره انحصار وراثت

مزایای استفاده از وکیل برای انحصار وراثت

عدم نیاز به شما برای انحصار وراثت

عدم نیاز به حضور شما

در تمامی جلسات دادگاه

صرفه جویی در زمان برای انحصار وراثت

صرفه جویی در زمان

قدم برداشتن در مسیر درست

صرفه جویی در هزینه برای انحصار وراثت

صرفه جویی در هزینه

هزینه های بی جهت

بهترین راه حل ممکن برای انحصار وراثت

بهترین راه حل ممکن

جلوگیری از مشکلات حقوقی

مفهوم اصطلاح انحصار وراثت چیست؟

همانطور که متوجه شدیم “انحصار وراثت” یک فرآیند قانونی-قضایی است و در حین آن، وراث قانونی شخص درگذشته، تعیین و مشخص شده و سپس هرکدام از آنها سهم خود را ماترک دریافت می نمایند. مراجع قانونی و دستگاه های قضایی برای جلوگیری از هرگونه اختلاف و اخلال در این فرآیند، بر روند اجرای آن تسلط و نظارت کافی را دارند. با صدور گواهی وراثت، این امکان برای وراث فراهم می شود که اقدام به انجام امور اداری و حقوقی انتقال اموال متوفی نمایند.

آیا حضور همه ورثه برای دریافت گواهی انحصار وراثت الزامی است؟

خیر اختیاجی نیست کافی است به یکی از ورثه وکالت بدهند و تنها آن فرد لازم است در سامانه ثنا ثبت نام کند.

اگر از ورثه داخل ایران نباشند امکان دریافت گواهی انحصار ورثه است ؟

بله ورثه خارج از ایران نیز میتوانند از طریق کنسول گری و نیز با کمک وکیل گواهی انحصار وراثت خود را دریافت کنند.

برای گرفتن برگه انحصار وراثت آیا باید یکی از وراث حضوری به شورا حل اختلاف مراجعه کند یا اینکه شخص دیگری هم می تواند؟

شما می توانید با کمک وکلای خود از انجام کار های حضوری ممانعت کنید. 

برای برابر اصل کردن گواهی انحصار ورثه باید چه مراحلی را طی کرد ؟

گواهی را دفترخانه اسناد رسمی یا دادگاه ببرید تا برابر با اصل کنید.

چرا باید مدارک را برابر با اصل کنیم ؟

اسناد و مدارکی که توسط دفترخانه اسناد رسمی، برابر با اصل می شوند، توان اجرایی و اثباتی سند رسمی را خواهند داشت.

نمونه دادنامه حصر وراثت گروه وکلای فراز

بررسی انواع گواهی انحصار وراثت

بر اساس قانون در ایران، دو نوع گواهی انحصار ورثه وجود دارد؛ گواهی انحصار وراثت محدود و گواهی انحصار وراثت نامحدود که در ادامه با آنها آشنا می شویم. گواهی انحصار وراثت محدود زمانی صادر می شود که ارزش ماترک کمتر از 50 میلیون تومان می باشد. فرآیند صدور این گواهی سریع تر است و نیازمند ارائه مدارک کم و محدودتری می باشد. این گواهی برای امور بانکی، ثبتی و مالیاتی که تا سقف همان 50 میلیون تومان می باشند کافی است. 

گواهی انحصار وراثت نامحدود هم موقعی صادر می شود که ارزش ماترک 50 میلیون تومان یا بیشتر باشد. در مقایسه با نوع دیگر، فرآیند صدور این گواهی پیچیده تر است و نیاز به ارائه مدارک بیشتری می باشد. به صورت خلاصه تر، ملاک تعیین نوع گواهی انحصار ورثه، ارزش ماترک در زمان فوت متوفی است. همچنین تکمیل فرآیند صدور این نوع از گواهی، نیازمند نشر آگهی نیز می باشد. مشاورین گروه وکلای فراز می توانند بهترین همراه برای شما در مسیر دریافت گواهی انحصار وراثت باشند.

تماس با ما برای انحصار وراثت

گروه وکلای فراز را در اینستاگرام دنبال کنید

همه چیز درباره انحصار وراثت

طبقات مختلف وراث در انحصار ورثه

براساس قانون مدنی در ایران، وراث در طبقات مختلفی تقسیم شده و براساس میزان تعیین‌شده برای آن طبقه ارث می برند. هر طبقه تنها زمانی از ارث بهره‌مند‌ می شود که طبقه قبلی وجود نداشته و یا از ارث محروم شده باشد.

 1. طبقه اول شامل پدر و مادر، فرزندان و نوه ها است. در این طبقه پدر و مادر هرکدام یک سهم، فرزند پسر دو سهم و فرزند دختر یک سهم ارث می برند. اگر نوه های شخص متوفی از نسل پسر باشند سهم پدر و مادر و همچنین سهم برادران و خواهرانشان نصف می گردد.
 2. طبقه دوم شامل اجداد(پدربزرگ و مادربرزگ) و برادر و خواهر و فرزندان آنها می گردد. براساس قانون، در این طبقه اگر پدربزرگ و مادربزرگ در قید حیات باشند، هرکدام یک ششم سهم ارث می برند. اگر یکی از آنها درگذشته باشد، سهم فرد درگذشته به دیگری می رسد. برادر و خواهر تنی و همسری که با فرد متوفی در قید نکاح دائم بوده و طلاق نگرفته باشد، در این طبقه از ارث بهره‌مند می شوند.
 3. طبقه سوم شامل عمو ها، عمه‌ ها، دایی ‌ها و خاله ‌ها و فرزندان آنها می گردد و در صورت عدم وجود افراد یادشده در طبقه دوم، ارث به اعضای این طبقه می رسد.
طبقات مختلف وراث در انحصار ورثه

مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت چیست؟

مدارک لازم برای این مسئله به دو دسته کلی تقسیم می شوند: مدارک مربوط به متوفی و مدارک مربوط به وراث. مدارک مربوط به فرد متوفی شامل گواهی فوت، شناسنامه و کارت ملی متوفی و در صورت وجود، وصیت نامه او می باشد(اگر متوفی وصیت نامه‌ای کتبی و یا رسمی به جای گذاشته باشد، باید در روند درخواست انحصار ورثه ارائه شود). مدارک مربوط به وراث هم شامل شناسنامه و کارت ملی وراث، استشهادیه محضری و دفترچه عوارض تمبر می باشد. علاوه بر این مدارک ممکن است در صورت لزوم، نیاز به ارائه مدارک دیگری نظیر سند مالکیت نیز باشد. باید به این نکته توجه داشت که ارائه تمامی این مدارک به صورت کامل و بدون نقص برای سرعت‌بخشیدن به روند صدور گواهی انحصار وراثت ضروری می باشد.

جدیدترین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت کدامند؟

یکی از مهمترین تغییرات مربوط به مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1402 است که براساس آن، سازمان ثبت احوال موظف است ظرف 20 روز پس از ثبت واقعه فوت، به طور خودکار و بدون نیاز به درخواست وراث فرد متوفی، گواهی انحصار وراثت را صادر و ابلاغ نماید. علت این مسئله، صرفه جویی در زمان و هزینه وراث و جلوگیری از اطاله دادرسی عنوان شده است.
تغییر دیگر مربوط به الکترونیکی شدن قسمتی از فرآیند صدور گواهی انحصار ورثه می باشد. وراث متوفی می توانند با مراجعه به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور، نسبت به تکمیل مدارک و دریافت نمودن گواهی به صورت آنلاین اقدام کنند. همچنین در راستای تسهیل فرآیند، تعداد مدارک لازم جهت صادرشدن گواهی انحصار ورثه هم کاهش یافته است.
به روز ترین تغییرات صدور گواهی انحصار وراثت

استشهادیه انحصار ورثه چیست؟

استشهادیه انحصار وراثت آن سندی است که به وسیله ورثه متوفی، به جهت اثبات وراثت و تعیین سهم شان و همچنین تعیین تکلیف اموال باقی مانده فرد درگذشته تنظیم می گردد. این سنددر یک دفترخانه اسناد رسمی با حضور و شهادت حداقل دو نفر از گواهان و همین‌طور ارائه مدارک لازم صادر می گردد. موارد استفاده از استشهادیه انحصار ورثه شامل موارد زیر می باشد:

 • انجام امور مربوط به انتقال اموال و دارایی‌های متوفی به نام وراث
 • اخذ گواهی حصر وراثت
 • انجام امور مربوط به مالیات بر ارث
 • فسخ اجاره و واگذاری اموال مشاع
 • وصول مطالبات و دیون متوفی
 • انجام سایر امور مربوط به تصفیه ماترک

محتوای این سند استشهادیه شامل اطلاعات هویتی متوفی، اطلاعات هویتی وراث او، اظهار نظر شهود مبنی بر عدم وجود دیگر وراث و ذکر مشخصات و حدود ماترک می باشد.

مراحل انحصار ورثه به چه صورت است؟

اولین اقدام در این فرآیند دریافت گواهی فوت از اداره ثبت احوال است. به این منظور باقی ماندگان می باست به همراه مدارک لازم به اداره ثبت احوال رجوع نمایند. در گام بعد وراث باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نموده و فرم درخواست انحصار وراثت را دریافت و تکمیل نمایند. سپس برای تایید وراث، ایشان باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و 3 نفر از افراد مورد اعتمادشان را به عنوان شهود معرفی کنند. شهود باید با حضور در دفترخانه، ذی‌نفع‌بودن خود را در اموال متوفی تایید نمایند. 

سپس با مراجعه به یکی از شعب شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی، وراث اقدام به تشکیل پرونده نموده و این پرونده به یک کارشناس ارجاع داده می شود. این کارشناس وظیفه دارد تا با بررسی مدارک و اسناد، سهم هر یک از وراث را تعیین کند. بعد از تایید نهایی توسط شورای حل اختلاف، گواهی انحصار ورثه به وراث داده می شود. این گواهی سند رسمی و قابل استناد در مراجع مختلف است.

مراحل انحصار وراثت به چه صورت است؟

گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی چیست؟

این گواهی نشان می دهد که مودی مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر به اداره امور مالیاتی مربوطه ارسال نموده است و به دو شکل فیزیکی و الکترونیکی صادر می شود. گواهی فیزیکی پس از ارسال اظهارنامه پستی یا حضوریو تایید آن توسط اداره امور مالیات، به مودی ارائه می شود. گواهی الکترونیکی تسلیم اظهارنامه مالیاتی به‌صورت خودکار پس از ارسال موفق اظهارنامه الکترونیکی و دریافت کد رهگیری صادر و در پنل کاربری مودی در سامانه اظهارنامه الکترونیکی قابل مشاهده و چاپ است.

گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی چیست؟

محرومیت از ارث به چه معنا است؟

براساس قوانین در نظام حقوقی در ایران، محرومیت از ارثیه به معنای سلب حق وراثت از فردی است که طبق قانون واجد شرایط دریافت سهم از ارث متوفی می باشد. این محرومیت ممکن است به دلایل مختلفی از جمله اقدامات مجرمانه، تغییر دین و یا عدم رابطه نسبی یا سببی با فرد متوفی است. اشاره به این نکته مهم است که صرف وجود هریک از این موارد سبب محرومیت خودکار از ارث نمی شود و اثبات تحقق این شرایط و احراز جرم ضرروت دارد.

آیا سامانه‌ای جداگانه برای پیگیری امور انحصار ورثه وجود دارد؟

در عمل سامانه مجزایی برای ارائه خدمات انحصار وراثت در ایران موجود نیست و متقاضیان می بایست در سامانه ثنا اقدام به ثبت نام و پیگیری نمایند. همه مدارک، شامل اوراق و ابلاغیه های قضایی از طریق این سامانه به متقاضیان اعلام می گردد. لازم به ذکر است که ثبت نام تنها یکی از وراث در این سامانه برای پیگیری های لازم کفایت می کند.

آیا سامانه مجزا برای انحصار وراثت وجود دارد؟

مدارک لازم برای دریافت سند انحصار وراثت مادر شامل چه مواردی است؟

مدارک لازم برای دریافت سند انحصار ورثه مادر در عمل تفاوتی با مدارک لازمی که پیشتر به آنها پرداختیم ندارد؛ تنها مورد قابل بررسی گواهی حصر وراثت پدر(در صورت فوت پدر) می باشد. اگر پدر مادر قبل از ایشان فوت کرده باشد، ارائه گواهی حصر وراثت پدر برای تعیین سهم مادر در ماترک ایشان ضروری است. همچنین اگر مادر در زمان فوت، مطلقه بوده باشد، ارائه اصل و یا کپی برابر با اصل طلاق‌نامه ضروری می باشد.مدارک لازم برای انحصار وراثت مادر

ابطال گواهی انحصار ورثه به چه معناست؟

دلایل مختلفی می توانند برای ابطال گواهی انحصار وراثت وجود داشته باشند، از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اشتباه در سهم‌الارث وراث

ممکن است در گواهی صادر شده، سهم‌الارث یکی از وراث به اشتباه درج شده باشد و یا از برخی از وراث به طور کامل سخن به میان نیامده باشد.

جعل گواهی

در برخی موارد این امکان وجود دارد که افراد سودجو با جعل مدارک و اسناد، اقدام به اخذ گواهی انحصار ورثه به نام خود نمایند.

فوت یا حجر یکی از وراث متوفی

در صورتی که پس از صدور گواهی انحصار ورثه، یکی از وراث فوت کند یا تحت حجر قرار گیرد، سهم‌ الارث او می بایست به ورثه‌اش منتقل شود؛ این امر مستلزم ابطال گواهی پیشین و صدور گواهی جدید است.

ابطال گواهی انحصار وراثت از طریق طرح دعوا در مراجع قضایی و اثبات وجود ایراد یا نقص در گواهی صادر شده، ممکن است. رسیدگی به این دعاوی در صلاحیت دادگاه‌ های حقوقی است و پس از اثبات ادعای خواهان، دادگاه حکم به ابطال گواهی انحصار ورثه صادر خواهد نمود.

مفهوم ابطال گواهی انحصار وراثت

چگونه می‌توان به گواهی انحصار ورثه نمود؟

در صورت وجود هرگونه اعتراض به گواهی صادرشده، می‌توان با پیگیری از طریق مراجع قضایی برای ابطال آن اقدام نمود. در گام اول برای اعتراض به این گواهی، وراث می بایست اقدام به تنظیم یک دادخواست شامل مشخصات کامل خواهان و خوانده، موضوع دعوا و دلایل و مستندات مربوط به اعتراض نمایند. دادخواست تنظیم شده باید به همراه مدارک و مستندات به دادگاه عمومی محل صدور گواهی انحصار وراثت ارائه شود.
بعد از ثبت دادخواست، پرونده به شعبه مربوطه ارجاع داده شده و زمانی برای رسیدگی تعیین می گردد. در دادگاه، خواهان و خوانده فرصت ارائه توضیحات و دلایل‌شان را خواهند داشت. در نهایت رای دادگاه با توجه به بررسی دلایل و مستندات ارائه شده توسط طرفین، صادر خواهد شد. رأی دادگاه می‌تواند شامل تأیید یا رد گواهی انحصار ورثه و یا اصلاح آن باشد.
نحوه اعتراض به گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

سخن پایانی

همان‌طور که خواندیم، انحصار وراثت یک فرآیند قانونی پس از فوت یک فرد است که در روند آن وراث او مشخص شده و سپس سهم هرکدام از آنها از ماترک یا همان اموال و دارایی های باقی مانده از متوفی براساس قانون مشخص می گردد. این فرآیند برای تقسیم عادلانه اموال فرد درگذشته میان وراث او و همچنین انجام گرفتن برخی امور اداری و بانکی که نیازمند گواهی حصر وراثت هستند، ضرورتی غیرقابل انکار دارد. لازم به ذکر این نکته است که شما می توانید برای انجام امور مربوط به انحصار ورثه از خدمات یک وکیل یا مشاور حقوقی بهره ببرید.

جهت دریافت راهنمایی درباره انحصار وراثت شما می توانید همین الان از طریق شماره تماس 09123844633 با ما در ارتباط باشید. گروه وکلای فراز در همه وقت پاسخگوی شما هستند. همچنین شما می توانید سوالات خودتان را همینجا در بخش نظرات هم وارد کنید تا به آن ها پاسخ داده بشود.

18 نظر

 • مهریه خانم من سه دنگ از خانه است و من فقط همین خانه را دارم و در ان زندگی میکنم ایا میتوانم اعسار بزنم و قسطی پرداخت کنم یا راه دیگری که سه دنگ را مستقیما ندهم؟

  • با سلام،
   باتوجه به اینکه مهریه ملک و عین معین است قابل تبدیل نبوده و پس از مطالبه زوجه به وی منتقل میگردد.

 • سلام روز بخیر. من تک فرزند هستم انحصار ورثه پدر را دارم فقط
  نیاز به انحصار ورثه مادرم دارم هیچ دارایی به نام مادرم نیست
  فقط بخاطر انتقال سهام عدالت مجبور هستم این پروسه رو طی
  کنم ولی راستش نمیدونم از کجا شروع کنم محبت میکنین
  راهنمایی کنین البته با اطلاعاتی که الان خوندم تا حدودی فهمیدم
  ولی نیاز به راهنمایی کامل دارم تا بتونم راحتتر این گواهی رو
  بگیرم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز،
   اولین گام از مراحل انحصار وراثت، تهیه استشهادیه محضری ، مدارک متوفی و ورثه است. پس از مشخص شدن تعداد ذینفعان، ورثه فرد باید دادخواست خود را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایند.انتشار آگهی برای صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامی است.پس از انتشار آگهی و تعیین مالیات بر ارث متوفی ( برای متوفیان قبل از سال ۹۵)، برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید به شعب شورای حل اختلاف مراجعه شود. در صورت نیاز به مشاوره با ما در تماس باشید.

 • سلام ایا بعد از دریافت گواهی انخصار وراثت باید مالیات بر ارث هم
  پرداخت نمود . تشکر

  • با سلام،
   بله برای تقسیم اموال بعد دریافت گواهی، مالیات بر ارث باید پرداخت شود.

   • با سلام و احترام
    اگر فعلا نخواهیم تقسیم اموال را انجام بدهیم و فقط نیاز به گواهی انحصار وراثت برای دریافت حقوق مستمری باشد آیا می شود تقسیم ارث و مالیات ها را بعدا بدهیم

    • با سلام،
     بله گواهی انحصار وراثت رو دریافت میکنید و در زمان تقسیم ارث مالیات رو پرداخت میکنید.

 • آیا سابرای گرفتن کپی گواهی انحصار وراثت باید چکار کنم امکان
  گرفتن این گواهی به صورت آنلاین وجود دارد یا خیر به کجا مراجعه
  کنم.ممنون

  • سلام دوست عزیز
   شما میتوانید از شعبه صادرکننده گواهی (شورای حل اختلاف) درخواست کپی برابر اصل کنید . امکان دریافت بصورت آنلاین نیست.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید کسی پدرش بر اثر تصادف فوت کند بعد برای دیه آن باید
  انحصار وراثت کرد یا لازم ندارد اگر میخواد محدود باید باشه یا
  نامحدود

  • با سلام،

   دریافت گواهی انحصار وراثت برای انجام دادن هرکاری لازم است و درصورتی که مبلغ دیه بالاتر از ۵۰ میلیون تومان باشد گواهی انحصار وراثت نامحدود دریافت کنید.

 • سلام
  حق المطالبه ارث را تا چه زمان می توان انجام داد آیا 50 سال دیگر هم میتوان ارث را مطالبه کرد؟

 • با سلام. خانه من به دلیل استفاده از وام بانکی مرحوم پدرم به نام ایشان هست. سایر وراث مشکلی با انتقال آن به من ندارند. آیا راهی هست که خانه بدون مالیات بر ارث به من منتقل بشود؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.