انحصار وراثت چقدر طول میکشد و چگونه انجام می شود؟

مرگ یک شخص، از نظر حقوقی، پیامدهای چشم‌گیری به دنبال خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین این پیامدها، انتقال دارایی‌ها و اموال متوفی به وراثت‌داران اوست. در برخی موارد، متوفی ممکن است تصمیم به وصیت کرده باشد که پس از پرداخت بدهی‌ها و تعهدات مالی خود، مابقی دارایی‌ها طبق قوانین میراث وارثان او تقسیم گردد. و این سوال پیش می آید که انحصار وراثت چقدر طول میکشد؟

با این حال، تقسیم میراث میان وراثت‌داران نیازمند تشخیص و شناسایی افرادی است که حق دریافت میراث از متوفی را دارند. به همین دلیل، اولین گام در تقسیم ارث بین وراثت‌داران، دریافت گواهی انحصار وراثت است. این گواهی نشان می‌دهد که کدام افراد به عنوان وراثت‌داران تایید شده‌اند و حق دریافت میراث را دارند.

انحصار وراثت
برای اطلاعات بیشتر درباره انحصار وراثت کلیک کنید
وکلای فراز

داشتن گواهی حصر وراثت

داشتن گواهی انحصار وراثت درباره این موضوع که انحصار وراثت چقدر طول میکشد تاثیر گذار است. وراثت یا هر نفعی برای اقدامات حقوقی در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک‌ها و سایر مؤسسات نیازمند حاضری به گواهی مذکور می‌باشد. به همین دلیل، عدم انحصار وراثت منجر به تضییع امکان تقسیم یا انتقال میراث و نیز عدم امکان مراجعه به ادارات دولتی و بانک‌ها خواهد شد. در واقع، برای ترتیب امور مرتبط با دارایی‌ها و مستندات موروثی، ضروری است که نام ورثه در گواهی فوت به عنوان جانشین و نماینده قائم مقام شخص فوت شده ذکر شده باشد.

داشتن گواهی حصر وراثت

همه چیز درباره انحصار وراثت چقدر طول میکشد

تقسیم اموال و انحصار وراثت چقدر طول میکشد

در جواب این که انحصار وراثت چقدر طول میکشد، زمانی که یک فرد فوت می‌کند، دارایی‌ها و اموال وی به طور قهری به وراثت‌دارانش تعلق خواهد گرفت. قبل از شروع تقسیم ارث متوفی بین وراثت‌داران، ابتدا باید هزینه‌های مربوط به کفن و دفن از دارایی‌های او کسر شده و سپس بدهی‌ها و تعهدات مالی او پرداخت شود. پس از انجام این مراحل، میراث باقی‌مانده بر اساس وصیت‌نامه اگر وجود داشته و سپس بر اساس قواعد ارث مشخص شده در قانون مدنی تقسیم می‌شود.

برای تقسیم ارث میان بازماندگان متوفی، باید به مقررات ارث وارثان که در قانون مدنی ذکر شده‌اند، عمل شود. افراد تنها درجات مشخصی از وراثت را به ارث می‌برند و این بر اساس اولویت و نزدیکی به متوفی مشخص می‌شود. در واقع، وراثت‌دارانی که در درجات و طبقات ارث معین‌شده قرار دارند، می‌توانند به عنوان وارثان شناخته شده و به ارث برسند. این به معنای این است که اگر وراثت‌داران در طبقات نزدیک‌تر موجود باشند، وراثت‌داران در طبقات بعدی ممکن است از ارث محروم شوند.

مهم است به یاد داشت که اگر متوفی وصیت کرده باشد، ابتدا به اجرای وصیت‌نامه پرداخته می‌شود و سپس به تقسیم ارث پرداخته می‌شود. با این حال، بر اساس قانون مدنی، وصیتی که بیشتر از یک سوم از کل اموال و دارایی‌ها را تشکیل دهد، به عنوان وصیت معتبر نخواهد بود. به این معناست که متوفی تنها می‌تواند حداکثر یک سوم از اموال و دارایی‌های خود را به نفع دیگران وصیت کند و اگر وصیت بیشتر از این مقدار باشد، اجرای آن به خود اختیاری است و وراثت‌داران ممکن است از اجرای آن انصراف دهند.تقسیم اموال و انحصار وراثت چقدر طول میکشد

انحصار وراثت چقدر طول میکشد

“انحصار وراثت چقدر طول میکشد”؟ روش کار انجام امور مرتبط با وراثت به دو شکل تقسیم می‌شود: حصر وراثت محدود و حصر وراثت نامحدود. هر کدام از این روش‌ها زمانی مشخص را برای انجام کارها طلب می‌کنند. در حصر وراثت محدود، حدوداً 10 روز زمان می‌برد تا کلیه مراحل به اتمام برسد، اما در حصر وراثت نامحدود، حدود 40 روز کاری طول می‌کشد. این مدت‌زمان در صورتی است که شما انجام کارها را به وکیل مختص وراثت بسپارید.

به علاوه، باید ذکر کنم که اگر اشخاص ذینفع خودشان قصد انجام امور وراثت را داشته باشند، ممکن است تا چند ماه زمان ببرد تا بتوانید گواهی وراثت را دریافت کنید. این تاخیر ممکن است به دلیل نیاز به تنظیمات بیشتر یا رفت‌وآمدهای قانونی باشد.

انواع انحصار وراثت چقدر طول میکشد

مدت زمان حصر وراثت محدود و حصر وراثت نامحدود با یکدیگر تفاوت دارند. حصر وراثت محدود به وضعیتی اطلاق می‌شود که اموال باقی‌مانده از متوفی (ماترک متوفی) که به ارزش پنجاه میلیون تومان یا کمتر از آن هستند، مشمول این نوع انحصار می‌شوند. اما حصر وراثت نامحدود برای زمانی استفاده می‌شود که اموال باقی‌مانده از متوفی به ارزش بیشتر از پنجاه میلیون تومان باشند.انواع انحصار وراثت چقدر طول میکشد

با داشتن استشهادیه محضری انحصار وراثت چقدر طول میکشد؟

برای اخذ حصر وراثت، یکی از مدارک ضروری، استشهادیه محضری است که باید در یکی از دفاتر اسناد رسمی تهیه شود. این استشهادیه نیازمند حضور همه وراث در کنار 3 نفر شاهد است که در دفتر اسناد رسمی حاضر می‌شوند و فرم مربوطه را تکمیل می‌کنند. امضای این 3 نفر شاهد، تأییدگر شناسایی وراثان متوفی می‌باشد.

به دلیل اینکه باید با هماهنگی 3 نفر شاهد حضوری در دفتر اسناد رسمی باشد، ممکن است مدتی طول بکشد. از زمان هماهنگی با شاهدان تا روز مراجعه به دفتر اسناد رسمی، چند روزی می‌گذرد. پس از هماهنگی با شاهدان، می‌توانید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه و فرم مورد نیاز را تکمیل کنید.

ارائه دادخواست انحصار وراثت چقدر طول میکشد

به علاوه، به‌جز تعیین وراثان به‌طور قانونی در حصر وراثت، در بعضی موارد برای انجام کارهای قانونی مرتبط با ماترک، ارائه گواهی انحصار وراثت الزامی است. به‌عنوان مثال، برخی از وراثان ممکن است قصد خروج از کشور را داشته باشند و در این گونه موارد، برای تعیین تکلیف سهم الارث خود و سایر ورثه، ورثه یا شخص ثالثی را به‌عنوان وکیل انتخاب کنند تا امور آنها را انجام دهد. در این مورد، نیاز به ارائه گواهی حصر وراثت وجود دارد.برای اقدام انحصار وراثت در ابتدا می توانید در سامانه ثنا ثبت نام کرده تا در ادامه بتوانید مراحل انحصار وراثت را به راحتی طی کنید.ارائه دادخواست انحصار وراثت چقدر طول میکشد

سخن پایانی

در این مطلب به این اشاره کردیم که انحصار وراثت چقدر طول میکشد و چه مواردی باعث تسریع یا کند شدن این مراحل می شود شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انحصار وراثت می توانید با وکلای متخصص فراز تماس بگیرید و در ارتباط باشید.