سامانه تصمیم چیست؟ + راهنمای استفاده از آن

گاهی زندگی مشترک، دریایی آرام نیست و گاهی طوفان‌های سهمگینی به شکل اختلافات و مشکلات، آرامش آن را برهم می‌زنند. در چنین شرایطی، تصمیم‌گیری‌های درست و آگاهانه می‌تواند کشتی زندگی را به ساحل امن برساند. سامانه تصمیم، ابزاری نوین در میانجیگری این طوفان‌هاست که با فراهم کردن فضایی برای حل و فصل اختلافات و دریافت مشاوره‌های تخصصی، به زوجین کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای آینده خود انتخاب کنند. سامانه تصمیم با هدف کاهش آمار طلاق و کمک به زوجین برای تصمیم گیری آگاهانه، راه اندازی شده است که در ادامه این مقاله بیشتر به آن می‌پردازیم.

سامانه تصمیم چیست

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

وکیل طلاق
برای اطلاعات بیشتر درباره وکیل طلاق کلیک کنید
وکلای فراز

سامانه تصمیم چیست؟

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که متاسفانه در سال‌های اخیر، شاهد افزایش نگران‌کننده‌ی آمار طلاق در ایران بوده‌ایم. این امر، پیامدهای منفی زیادی برای جامعه و خانواده به دنبال دارد. از آسیب‌های روحی و روانی به زوجین و فرزندان گرفته تا تزلزل بنیان‌های خانواده و افزایش معضلات اجتماعی، تنها بخشی از عواقب این پدیده هستند.

سامانه تصمیم، با درک این شرایط و با هدف کاهش آمار طلاق و کمک به زوجین در حل و فصل اختلافات، طراحی و راه‌اندازی شده است. این سامانه، با همکاری دادگستری و سازمان بهزیستی ایران، به عنوان یک پل ارتباطی میان زوجین و مراکز مشاوره و مددکاری، عمل می‌کند. 

در این میان، این سامانه با هدف کاهش آمار طلاق و کمک به زوجین برای تصمیم گیری آگاهانه، راه اندازی شده است. این سامانه، یک پلتفرم الکترونیکی است که به زوجین این امکان را می دهد تا قبل از مراجعه به دادگاه، در جلسات مشاوره و مددکاری شرکت کرده و با متخصصین مجرب در مورد مشکلات و راه حل های احتمالی گفتگو کنند و در نهایت اگر تصمیم به طلاق توافقی داشتند بتوانند این عمل را انجام دهند.

همه چیز درباره سامانه تصمیم

مراحل ثبت درخواست نوبت دهی در سامانه تصمیم طلاق

مراحل ثبت درخواست نوبت دهی در سامانه تصمیم طلاق به شرح زیر است:

 1. ورود به سامانه: ابتدا باید به آدرس اینترنتی zaman.behzisti.net مراجعه کنید. با وارد شدن به این سایت، به صفحه اصلی وبسایت سامانه تصمیم راهنمای درخواست طلاق هدایت می‌ شوید.
 2. انتخاب شهر محل سکونت: در این مرحله باید شهر محل سکونت خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای درخواست طلاق توافقی اینترنتی، فرایند پذیرش، کلیه مراحل طلاق و مشاوره در شهری که سکونت دارید صورت می گیرد. 
 3. ثبت مشخصات اولیه: پس از انتخاب شهر مورد نظر، باید مشخصات اولیه طرفین از جمله نام، نام خانوادگی، کد ملی و شماره تماس را در فرم مربوطه وارد کنید.
 4. انتخاب نوع طلاق: در این مرحله باید نوع طلاق خود را انتخاب کنید. برای طلاق توافقی، هر دو طرف باید در سامانه ثبت نام کنند. برای طلاق از طرف زن یا مرد، تنها فرد خواهان طلاق باید در سامانه ثبت نام کند.
 5. ثبت اطلاعات تکمیلی: در این مرحله باید اطلاعات تکمیلی مانند تاریخ ازدواج، تاریخ آخرین سکونت مشترک، وجود فرزند مشترک و … را وارد کنید.
 6. تایید و ثبت درخواست: پس از تکمیل اطلاعات، باید درخواست خود را تایید و ثبت کنید.

پس از ثبت درخواست، یک کد رهگیری به شما اختصاص داده می شود. با این کد رهگیری می توانید در تاریخ و ساعت تعیین شده به مرکز جامع مراقبت از خانواده مراجعه کنید. در این مرکز، مدارک هویتی خود را ارائه داده و در جلسات مشاوره شرکت می کنید.

پس از پایان جلسات مشاوره، مرکز جامع مراقبت از خانواده با ارزیابی اولیه، پرونده طلاق را به یکی از واحدهای مشاوره یا مددکاری ارجاع می نماید. این واحدها با بررسی پرونده و برگزاری جلسات مشاوره، نظر خود را در مورد امکان یا عدم امکان سازش میان زوجین اعلام می کنند.

در صورتی که نتیجه مشاوره های افراد، منجر به سازش میان زوجین شود، پرونده بایگانی شده و در غیر این صورت، پرونده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارجاع شده تا سایر مراحل طلاق انجام شود.

 دریافت نوبت در سایت سامانه تصمیم

برای دریافت نوبت در سایت طلاق (سامانه تصمیم)، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به سایت سامانه تصمیم مراجعه کنید.
 2. در کادر مربوطه، کد ملی خود را وارد کنید.
 3. کد امنیتی را وارد کنید.
 4. بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.
 5. اگر قبلاً در سامانه ثبت نام نکرده‌اید، بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید.
 6. اطلاعات شخصی خود را در فرم ثبت نام وارد کنید.
 7. پس از تکمیل فرم ثبت نام، بر روی گزینه “ثبت” کلیک کنید.
 8. پس از ورود به سامانه، نوع طلاق خود را انتخاب کنید.
 9. تاریخ و ساعت مورد نظر برای مراجعه به مرکز مشاوره را انتخاب کنید.
 10. بر روی گزینه “ثبت نوبت” کلیک کنید.

پس از ثبت درخواست نوبت دهی، کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود. این کد را همراه با مدارک شناسایی خود، در روز مراجعه به مرکز مشاوره ارائه دهید.

 دریافت نوبت در سایت سامانه تصمیم

سامانه تصمیم چه کمکی به زوجین می‌کند؟

“سامانه تصمیم”، با ارائه خدمات مشاوره و مددکاری تخصصی، می‌تواند به زوجین در حل و فصل اختلافات و تصمیم‌گیری آگاهانه، کمک کند. این سامانه، از طریق ارائه خدمات زیر، می‌تواند به زوجین کمک کند:

 • حل و فصل اختلافات و پیشگیری از طلاق

سامانه تصمیم، با برگزاری جلسات مشاوره و مددکاری، به زوجین کمک می‌کند تا ریشه‌های اختلافات خود را شناسایی کنند و با راهکارهای عملی، به بهبود روابط خود بپردازند. در صورت امکان، مشاور تلاش می‌کند تا اختلافات زوجین را حل و فصل کند و از طلاق جلوگیری کند.

 • دریافت راهنمایی‌های حقوقی و قانونی

سامانه تصمیم، اطلاعات حقوقی و قانونی مربوط به طلاق را در اختیار زوجین قرار می‌دهد تا آنها با آگاهی کامل، تصمیمات درستی بگیرند.

 • تقویت بنیان‌های خانواده و بهبود روابط زوجین

جلسات مشاوره و مددکاری، فرصتی برای زوجین فراهم می‌کند تا مهارت‌های زندگی مشترک را بیاموزند و روابط خود را بهبود بخشند.

گواهی عدم انصراف از طلاق را باید چگونه دریافت کنیم؟

برای دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ثبت درخواست در سامانه تصمیم

ابتدا باید به سایت یا اپلیکیشن سامانه تصمیم مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. در این مرحله، باید نوع طلاق خود را (توافقی، طلاق از طرف زن، یا طلاق از طرف مرد) انتخاب کنید.

 1. حضور در جلسات مشاوره و مددکاری

پس از ثبت درخواست، باید در جلسات مشاوره و مددکاری شرکت کنید. این جلسات، به بررسی اختلافات شما و تلاش برای حل و فصل آنها می‌پردازد.

 1. اعلام نظر مشاور یا مددکار اجتماعی

پس از پایان جلسات مشاوره و مددکاری، مشاور یا مددکار اجتماعی، نظر خود را در مورد طلاق شما اعلام می‌کند. در صورتی که نظر مشاور یا مددکار اجتماعی، مبنی بر عدم امکان سازش باشد، گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می‌شود.

گواهی عدم انصراف از طلاق را باید چگونه دریافت کنیم؟

سخن پایانی

به طور کلی، سامانه تصمیم یک ابزار مفید برای زوجینی است که قصد طلاق دارند. این سامانه امکان ثبت درخواست طلاق را به صورت الکترونیکی و رایگان فراهم کرده است. همچنین، با برگزاری جلسات مشاوره، تلاش می کند تا از طلاق های غیرضروری جلوگیری کند و به حفظ بنیان خانواده کمک کند.