طلاق به دلیل خیانت همسر و آشنایی با مراحل آن

متاسفانه بحث خیانت امروزه به یکی از چالش‌برانگیزترین بحث‌ها در رابطه با طلاق و اختلافات خانوادگی تبدیل شده است. گاهی اوقات مرد یا زن به دلیل مشکلات عاطفی، کمبود محبت یا بسیاری از مسائل پیچیده دیگر دست به خیانت می‌زند. در سال‌های اخیر، شکایت از رابطه نامشروع و طلاق به دلیل خیانت همسر به عنوان یکی از بیشترین موارد مشاوره حقوقی و تلفنی و حضوری مطرح شده است. همانطور که همه می‌دانیم، خیانت تحت هر شرایطی و به هر دلیلی غیرقابل‌قبول است، اما گاهی اوقات مرد یا زن، اشتباه طرف مقابل را نادیده می‌گیرد و زندگی مشترک خود را ادامه می‌دهد.

طلاق به دلیل خیانت همسر

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
وکیل طلاق
برای اطلاعات بیشتر درباره وکیل طلاق کلیک کنید
وکلای فراز

طلاق به دلیل خیانت مرد

در مقابل، گاهی اوقات نیز شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که مرد یا زن دیگر نمی‌تواند به زندگی مشترک خود ادامه دهد و تصمیم به پایان زندگی می‌گیرد. با توجه به سوالات متعددی که در رابطه با طلاق به دلیل خیانت همسر مطرح می‌شود، در این مطلب قصد داریم به متداول‌ترین سوالات و مهم‌ترین موضوعاتی که در این رابطه وجود دارند، بپردازیم:

همانطور که همگی می‌دانیم، بر اساس قوانین و مقررات کشور، حق طلاق با مرد است و زن تنها در صورتی می‌تواند از مرد جدا شود که عسر و حرج را در دادگاه به اثبات برساند. در صورتی که عسر و حرج در دادگاه اثبات شد، زن حتی در صورت مخالفت مرد نیز می‌تواند از او طلاق بگیرد. دیگر دلیلی که برای گرفتن طلاق وجود دارد، طلاق به دلیل خیانت است. به عبارت دیگر، بر اساس قوانین مدنی کشور در صورتی که زن مورد خیانت شوهر قرار بگیرد و این مسئله را با اسناد و مدارک منطقی به اثبات برساند، می‌تواند از او طلاق بگیرد. برای راهنمایی و مشاوره بهتر بهتر است با یک وکیل طلاق مشورت کرده تا آگاهی های لازم را در این زمینه بدست آورید.

همه چیز درباره طلاق به دلیل خیانت همسر

طلاق به دلیل خیانت زن

همانطور که گفته شد، حق طلاق بر اساس قوانین کشور با مرد است. زمانی که زن به شوهر خود خیانت کند، مرد می‌تواند با اثبات این قضیه و ارائه دلایل کافی از او طلاق بگیرد. یک نکته مهمی که در رابطه با طلاق از طرف مرد وجود دارد، مسئله مهریه است. در مورد طلاق، مهریه یک مسئله چالش‌برانگیز و پر‌اهمیت است. در مورد رابطه نامشروع زن شوهردار، در صورتی که این موضوع اثبات شود باز هم مهریه از بین نمی‌رود و حتی اگر زن بنا به دلایلی در زندان باشد باز هم می‌تواند مهریه خود را از شوهرش بخواهد.

البته در بسیاری از مواقع، تحت شرایط و دلایلی که در روند طلاق رخ می‌دهد زن مهریه خود را به مرد می‌بخشد و به اصطلاح، راضی به طلاق توافقی می‌شود، اما بر اساس قانون حتی اگر رابطه نامشروع زن اثبات شود و مرد این مسئله را در دادگاه ثابت کند که زن به او خیانت کرده است، باز هم مهریه او از بین نمی‌رود. دیگر نکته مهمی که در رابطه با طلاق به دلیل خیانت همسر وجود دارد، آن است که اجرت‌المثل نیز همانند مهریه بر اثر اثبات رابطه نامشروع از بین نمی‌رود و دادگاه با ارجاع پرونده به کارشناس، اجرت‌المثل را مشخص می‌کند.

طلاق به دلیل خیانت زن

چگونه می‌توان خیانت را اثبات کرد؟

طلاق به دلیل خیانت، یکی از متداول‌ترین انواع طلاق در جامعه کنونی است. بر اساس قوانین مجازات اسلامی، هرگاه بین زن و مرد رابطه زوجیت وجود نداشته باشد و آن‌ها مرتکب جرم رابطه نامشروع شوند، امکان محکومیت آن‌ها تا ۹۹ ضربه شلاق وجود دارد. یکی از بحث‌ها و چالش‌هایی که در رابطه با “طلاق به دلیل خیانت همسر” وجود دارد، بحث اثبات خیانت در دادگاه است. برای اثبات این موضوع در دادگاه راه‌های مختلف وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

  • متهم یا همان شخص خیانتکار باید در حضور بازپرس به جرم خیانت خود اعتراف کند. یعنی اگر مرد یا زن متهم به جرم خیانت محکوم شده‌اند، باید اعتراف کنند که این عمل را مرتکب شدند. تعداد اقرار لازم برای اثبات خیانت نیز یک بار در دادگاه و نزد قاضی است.
  • دومین مورد برای اثبات خیانت در طلاق به دلیل خیانت، ارائه صیغه‌نامه موقت است. یعنی اگر مرد دچار خیانت شده است، زن باید صیغه‌نامه موقت او را به دادگاه ارائه کند. در صورتی که مرد بدون اجازه زن ازدواج موقت یا دائم دیگری داشته باشد، بر اساس قوانین و مقررات مرتکب جرم خیانت به همسرش شده است و در چنین شرایطی، زن می‌تواند تقاضای طلاق به دلیل خیانت را به دادگاه ارائه دهد.
  • شهادت شهود نیز دومین راهی است که برای اثبات خیانت به همسر وجود دارد. در چنین شرایطی دو مرد باید شهادت دهند که متهمین مرتکب چنین جرمی شده‌اند تا دادگاه رای به طلاق به دلیل خیانت دهد.
  • گاهی اوقات نیز علم قاضی به کمک شاکی می‌آید! یعنی قاضی با کمک مستنداتی که در نزد او در دادگاه مطرح شده است، نظریه کارشناس، تحقیقات محلی، معاینه محل، اظهارات افراد مطلع و شاهدان، اطلاع یافتن از تمامی اسناد و مدارکی که در رابطه با طلاق به دلیل خیانت در دادگاه ارائه شده‌اند و … رایدرستی را صادر می‌کند.
  • فیلم، پیامک، عکس و مدرک دیگری که رابطه نامشروع زن یا مرد متاهل را به اثبات برساند اماره قضایی نامیده شده و می‌تواند برای اثبات رابطه نامشروع در دادگاه مورد استفاده طرفین قرار گیرد.

چگونه می‌توان خیانت را اثبات کرد؟

مراحل طرح شکایت خیانت همسر

برای طرح شکایت خیانت همسر و ارائه درخواست طلاق به دلیل خیانت همسر، شما ابتدا باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به کلانتری محل برای ثبت شکواییه بروید. در مرحله بعدی، مدارک به مراجع قضایی مربوطه ارسال می‌شود تا مفاد آن بررسی شود و مستنداتی که جهت طرح شکایت ارائه شده است مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در نهایت، تحقیقات محلی انجام شود. در مرحله بعدی، اخطاریه‌ای جهت حضور متهم در مراجع قضایی ابلاغ می‌شود و ادامه پیگیری‌ها در دادگاه و با حضور طرفین دعوا صورت می‌گیرد.

پیشنهاد می‌شود قبل از انجام این مراحل از یک وکیل طلاق مشاوره بگیرید و همچنین بهتر است هزینه وکیل طلاق را حتما نیز مدنظر داشته باشید.

مراحل طرح شکایت خیانت همسر

سوالات متداول

  • چرا در صورت خیانت زن به مرد زوجه بازهم مستحق دریافت حق مالی خود از زوج است؟

این سوال بسیاری از افراد است که چرا در صورت اثبات خیانت زن به مرد، زن باز هم مستحق دریافت حق مالی از او است؟! اینطور به نظر می‌رسد که به دلیل انعقاد عقد نکاح و برقراری رابطه زناشویی بین زن و مرد، چنین حق به وجود آمده است و هیچ مردی نمی‌تواند این حق را از زن بگیرد و باید این حق را به همسر خود پرداخت کند. البته گاهی اوقات زن به دلیل حفظ آبروی خود یا به دیگر دلایلی که در خور شرایط به وجود آمده است، راضی می‌شود از شکایت خود بابت دریافت حق مالی‌اش بگذرد و به طلاق توافقی رضایت دهد.

در چنین شرایطی زن معمولاً از حق خود در رابطه با مهریه می‌گذرد و مهرش را به مرد می‌بخشد تا مرد از او بابت طلاق به دلیل خیانت همسر شکایت نکند. گروه وکلای فراز با سال‌ها سابقه فعالیت در زمینه انواع طلاق می‌تواند شما را در دعاوی دادگاهی و مسیر پر پیچ و خم طلاق به دلیل خیانت در دادگاه همراهی کند. لازم به ذکر است که گاهی اوقات ارائه اسناد و مدارک برای صدور حکم طلاق به دلیل خیانت نیازمند تبحر و تجربه است. در چنین شرایطی تنها تجربه یک وکیل خبره و  مطلع در این زمینه می‌تواند به کمک شما بیاید. بنابراین بهترین و منطقی‌ترین راه‌حل کمک گرفتن از وکیل متخصص در این زمینه است.

  • آیا امکان توافق در طلاق به دلیل خیانت وجود دارد؟

در اغلب موارد، زمانی که زوجین با مسئله خیانت مواجه می‌شوند، دچار دلشکستگی و ناراحتی‌های روحی و روانی فراوانی می‌شوند. در چه شرایطی معمولاً کمتر شخصی راضی به توافق یا ادامه زندگی مشترک با طرف مقابل می‌شود. گاهی اوقات، شرایطی به وجود می‌آید که توافق به نفع طرفین است. به عنوان مثال، اگر مرد متوجه خیانت زن شود و درخواست طلاق به دلیل خیانت را به دادگاه ارائه کند، باید از این موضوع اطلاع داشته باشد که زن حتی در صورت خیانت نیز می‌تواند حقوق اصلی خود از جمله مهریه را از او مطالبه کند. در چنین شرایطی این گونه به نظر می‌رسد که مذاکره برای توافق می‌‌تواند بهترین راه‌حل باشد.

  • در صورتی که ازدواج موقت مرددر دادگاه اثبات شود، آیا دادگاه حکم طلاق به دلیل خیانت را صادر می‌کند؟

بله، اگر اسناد و مدارکی در جهت اثبات ازدواج موقت مرد در دادگاه ارائه شود، دادگاه می‌تواند حکم طلاق را صادر کند.

  • آیا خیانت زن می‌تواند یک دلیل منطقی برای صدور حکم طلاق توسط زوج باشد؟

بله، در صورتی که مرد با ارائه اسناد و مدارکی، خیانت همسرش را نسبت به خودش در دادگاه ثابت کند دادگاه می‌تواند حکم طلاق زوجه را صادر کند.

  • آیا اثبات رابطه زن با شخص بیگانه در دادگاه موجب از بین رفتن حق دریافت مهریه از او می‌شود؟

چنانچه مرد با ارائه اسناد و مدارکی در دادگاه موضوع خیانت زوجه نسبت به خودش را اثبات کند، حق مالی که مرد نسبت به زن دارد از بین نمی‌رود و مرد باز هم موظف به پرداخت مهریه و حقوق مالی زن است.

سخن آخر

شاید خیانت جدال‌انگیزترین و چالش‌برانگیزترین بحثی باشد که در حال حاضر در روابط زناشویی وجود دارد. خیانت همچون آتشی است که می‌تواند موجب فروپاشی خانواده‌ها شود. در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با طلاق به دلیل خیانت همسر وجود دارد، مورد بررسی قرار دهیم و به متداول‌ترین سوالات در این رابطه پاسخ دهیم.