شرایط و هزینه وکیل طلاق در سال ۱۴۰3

 • بدون نیاز به شرکت در جلسات مشاوره
 • مطالبه مهریه و انجام مراحل و شرایط آن
 • مدت زمان انجام کار حدود ۷ تا ۳۰ روز کاری
 • انجام مورد وکالت ۰ تا ۱۰۰ بدون حضور زوجین
 • انجام طلاق با توافق طرفین یا با داشتن حق طلاق
 • انجام مورد وکالت توسط وکلای متخصص پایه یک دادگستری
 • نصف مبلغ حق الوکاله در زمان عقد قرارداد و مابقی پس از دریافت دادنامه

با گـروه وکـلای فــراز ، قــانون بـرای شـما کـار خــواهـد کـرد !

مبلغ حق الوکاله به ازای هر نفر 3.5 میلیون تومان

تماس مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی خانواده

طلاق توافقی

روند قانونی و سریع طلاق توافقی با وکلای فراز

گروه وکلای فراز با بیش از 10 سال تجربه و متشکل از وکلای مجرب، در زمینه خدمات طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین به صورت کاملا تخصصی فعالیت می کند. در این بخش، تمامی اطلاعات اعم از شرایط و روند همکاری با فراز، تمامی مدارک لازم برای پروسه طلاق توافقی و هزینه قرارداد، قرار داده شده است. اگر نیاز به مشاوره و گفت و گو با وکلای طلاق توافقی را دارید، با گروه فراز از طریق تلگرام و واتساپ در ارتباط باشید.

نمایش ویدیو درباره طلاق توافقی
زمان اجرا وکیل طلاق

زمان اجرا

7تا 30 روز کاری

وکیل طلاق غیر حضوری

غیر حضوری

بدون حضور شما

انحصار وراثت برای ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور

انجام پرونده

پشتیبانی کامل انحصار وراثت

پشتیبانی وکلا

کاملا اختصاصی

نتیجه بهتر انحصار وراثت

کاملا تضمینی

در مدت کوتاه

مشاوره رایگان با وکیل طلاق گروه فراز

مـشـاوره رایـگان بـا گــروه وکـلای فــراز

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی همانطور که از نامش پیداست، برای افرادی که به دنبال جدایی دوستانه و بدون نزاع هستند، یک راه حل مناسب است. در این طلاق، شما و همسرتان با هم مشورت می‌ کنید و به توافق می‌ رسید که چگونه امور خانوادگی را حل کنید. این نوع طلاق معمولاً برای افرادی مناسب است که به دنبال جدایی آرام‌ بخش هستند و نمی‌ خواهند به دادگاه رفته و مسئله را تحت فشار قرار دهند.

طلاق توافقی بدون داشتن وکیل ممکن است چندین ماه زمان ببرد اما با وکالت دادن به وکیل انتخابی و حضور وکیل به جای زوجین در جلسات دادگاه 7 تا 30 روز کاری زمان می برد و حتی نیاز به حضور زوجین در دادگاه نیست.

طلاق توافقی چیست؟

مراحل اجرای طلاق توافقی

از شما می خواهیم قبل از مراجعه به فراز و تصمیم نهایی طلاق با مشاورین در این زمینه صحبت کنید، چرا که طلاق گزینه آخر در زندگی شماست!

مشاوره انحصار وراثت

1. مشاوره

مشاوره تلفنی و آنلاین

جلسه انحصار وراثت

2. جلسه

حضوری یا مجازی

مدارک انحصار وراثت

3. مدارک

تنظیم توافقنامه

تکمیل انحصار وراثت

4. رای دادگاه

دریافت دادنامه طلاق

شرایط طلاق توافقی

به طور خلاصه، طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که تمایل زوجین در آن مطرح است. در نتیجه زوجین درباره تمام مسائلی که باید در دادگاه مطرح شود و تصمیم گیری صورت بگیرد، به توافق رسیده اند. در طلاق توافقی، توافق و امضای زوجین مورد قبول دادگاه است و سوال یا ابهامی از جانب دادگاه نیست. از جمله مواردی که باید زوجین توافق کنند و به امضا برسد عبارت اند از:

مهریه زن

حضانت فرزندان

نفقه و اجرت المثل

مزایای حضور وکیل طلاق توافقی

عدم نیاز به شما برای انحصار وراثت

عدم نیاز به حضور شما

در تمامی جلسات دادگاه

صرفه جویی در زمان برای انحصار وراثت

صرفه جویی در زمان

قدم برداشتن در مسیر درست

صرفه جویی در هزینه برای انحصار وراثت

صرفه جویی در هزینه

هزینه های بی جهت

بهترین راه حل ممکن برای انحصار وراثت

بهترین راه حل ممکن

جلوگیری از مشکلات حقوقی

پروسه طلاق توافقی چقدر زمان می‌ برد؟

به طور کلی، طلاق توافقی به دلیل آنکه با تصمیم قطعی زوجین و توافق بینشان صورت می گیرد، از طلاق های دیگر سریع تر است. ولی ممکن است تمامی مراحل و انجام شرایط طلاق تفاهمی نزدیک به 6 تا 9 ماه زمان بر باشد. حتی در صورتی که زوجین اطلاعات کافی از موارد توافقنامه نداشته باشند، کار سخت تر می شود.

اگر از وکلای حرفه ای و کاربلد کمک گرفته شود، این روند سریعتر انجام می شود؛ زیرا در کل به قوانین و شرایط طلاق توافقی مسلط هستند و با رای دادگاه و مشکلاتی که در مسیر ایجاد می شود، آشنا هستند. پس در نتیجه، می توانند این مسیر را در 7 تا 30 روز طی کنند.

فرم درخواست مشاوره طلاق توافقی

مدارک لازم برای طلاق توافقی

برای تقاضای طلاق توافقی علاوه بر دادخواست طلاق، باید مدارکی در زمان تنظیم دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به این دفاتر تحویل داده شود تا ضمیمه دادخواست گردد. مدارکی که برای طلاق نیاز است عبارت است از:

 1. شناسنامه و کارت ملی زوجین
 2. عقدنامه یا کپی برابر اصل آن
 3. توافقنامه انجام شده بین زوجین
 4. وکالت در طلاق (در مواقعی که زن سند حق طلاق را داشته باشد و بخواهد بدون وجود همسر طلاق بگیرد.)
مدارک لازم برای طلاق توافقی
روند طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

از تاریخی که زوجین تصمیم خود را برای طلاق توافقی می گیرند و وکلای فراز آن را ثبت می کنند، 10 تا 20 روز این مراحل طول می کشد و بعد از اینکه کارشناسان مشاوره خانواده نظر خود را به دادگاه ارائه می دهند و نیاز به برگه عدم بارداری نباشد، تا یک هفته بعد دادگاه گواهی عدم سازش را صادر می کند.

طلاق توافقی بدون مشاوره چگونه است؟

اگر تمایل داشته باشید می توانید در هیچ یک از جلسات مشاوره و یا دادگاه حضور پیدا نکنید و تمامی مراحل پروند را از 0 تا 100 به وکیل طلاق توافقی بسپارید.

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد؟

همانطور که در توضیحات بالا و در شرایط طلاق ذکر شد، در طلاق توافقی تنها چیزی که اهمیت دارد توافقی بین دو طرف بدون درگیری است و دادگاه فقط توافقنامه زوجین را بررسی میکند و طبق آن رای می دهد. پس در نتیجه، آنچه به زن تعلق می گیرد، کاملا توافقی است. 

آیا طلاق توافقی هزینه‌ های کمتری به دنبال دارد؟

بله، طلاق توافقی معمولا می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را کاهش دهد و به صورت سریع و آسان انجام شود.

ثبت نام طلاق توافقی چگونه است؟

بکار بردن واژه ثبت نام برای طلاق توافقی اشتباه است چرا که ثبت نام جداگانه ای وجود ندارد و در مرحله اول زوجین باید در سامانه ثنا که سامانه قوه قضاییه است ثبت نام کنند تا پرونده طلاق تشکیل شود. سپس، در سامانه ثنا احراز هویت انجام می شود و در دفاتر خدمات قضایی قابل پیگیری است.

آیا می‌توان برای توافق بر سر مسائلی مثل نگهداری و تربیت فرزندان، به مشاوره یک روانشناس نیاز داریم؟

بله، اگر شما یا همسرتان به نیاز به مشاوره روانشناسی برای توافق در مورد نگهداری و تربیت فرزندان دارید، می‌توانید به مشاوره یک روانشناس مراجعه کنید.

 

نمونه دادنامه طلاق توافقی گروه وکلای فراز

تفاوت طلاق توافقی با وکیل یا بدون وکیل

اگر به دنبال تفکیک صلح آمیز و بدون تنش در خانواده خود هستید، بهترین راه حل، طلاق فوری است. در این روش، شما و همسرتان با همکاری یک وکیل، به طور مشترک تصمیم می‌ گیرید که مشکلات خود را به صورت دوستانه و بدون نزاع حل کنید. اما تفاوت طلاق توافقی بدون کمک وکیل و با کمک وکیل در چیست؟ 

 • طبق قانون روز جمهوری اسلامی ایران اگر طرفین بخواهند خودشان و بدون کمک وکیل اقدام به طلاق توافقی کنند، باید ابتدا در سامانه تصمیم ثبت نام کنند و باید برای حداقل دو تا پنج جلسه اجباری مشاوره بهزیستی وقت رزور کرده و آن ها را بگذرانند. پس از آن به زوجین گواهی تعلق می گیرد و با آن گواهی می توانند درخواست طلاق توافقی خود را ثبت کنند.
 • اما اگر بخواهید وکیلی خبره مانند یکی از وکلای گروه وکلای فراز این کار را برای شما انجام دهد، وکیل به جای شما دادخواست را از طرف زوج و یا زوجه ثبت می کند و می تواند این فرآیند را برای شما بدون نیاز به حضور شما در این جلسات انجام دهند. در نتیجه این فرآیند بسیار آسان تر و سریع تر خواهد بود.
تماس با ما برای انحصار وراثت

گروه وکلای فراز را در اینستاگرام دنبال کنید

همه چیز درباره طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی چیست؟

به طور خلاصه طلاق توافقی یا طلاق بدون تقصیر به طلاقی گفته می شود که تمایل زوجین در آن مطرح است. در نتیجه، زوجین درباره تمام مسائلی که باید در دادگاه مطرح شود و تصمیم گیری صورت بگیرد، به توافق رسیده اند. توافق و امضای زوجین مورد قبول دادگاه است و سوال یا ابهامی از جانب دادگاه نیست.

به عنوان مثال برای مهریه زن بین زوجین توافق شده است که تمام مهریه بخشیده شود و یا پرداخت گردد. رویه و شرایط گروه وکلای فراز این گونه است که در ابتدا از زوجین سوال پرسیده می شود و در توافقنامه لیست توافقات قرار میگیرد سپس به امضای دوطرف درمی آید. از جمله مواردی که باید زوجین توافق کنند و به امضا برسد عبارت اند از:

 1. مهریه زن
 2. حضانت فرزند یا فرزندان
 3. نفقه و اجرت المثلل
شرایط طلاق توافقی

1. توافق بر روی مهریه:

زوجین باید بر سر مهریه توافق کنند که مهریه باید به صورت کامل پرداخت شود یا حتی بخشیده شود و یا می توان توافق کرد که به صورت قسط ماهیانه تا چند سال پرداخت شود.

2. حضانت فرزند یا فرزندان:

حضانت فرزندان نیز فقط با تصمیم و توافق پدر و مادر انجام می شود و دادگاه دخالتی ندارد. طبق قانون خانواده حضانت تمامی فرزندان تا 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ که میتواند از خودش انتخاب کند با پدر است. سن بلوغ برای دختران از 9 سالگی و برای پسران از 15 سالگی است. پس در نتیجه:

 • زمانی که زوجین بدون وکالت نامه برای طلاق در دادگاه حضور پیدا کنند باید از قبل بر سر حضانت به توافق رسیده باشند که یا حضانت دائم یعنی از تولد فرزند تا سن بلوغ با یکی از زوجین (پدر یا مادر) باشد و یا حضانت طبق قانون بالا بین زوج ها تقسیم شود.
 • ولی اگر زوجین با وکالت نامه در دادگاه حاضر شوند و برای طلاق اقدام کنند، باید توافق بین آن ها در وکالت نامه ذکر شده باشد، در غیر این صورت حضانت تا 7 سالگی به مادر داده می شود.
شرایط طلاق توافقی

3. نفقه و اجرت المثل:

در این بخش نیز باید توافق دو طرف (زن و شوهر) در مورد مسائل مالی و کارهایی که زن در خانه انجام داده است توافق کنند و اگر زن درخصوص این مسئله ادعایی نداشته باشد، باید اعلام نماید و در توافقنامه ذکر شود. همچنین، اگر بابت حقوق مالی، زن مبلغی باید دریافت کند نیز در قرارداد بیاید.

طلاق ایرانیان خارج از کشور چگونه انجام می شود؟

ایرانیانی که در خارج از ایران زندگی می کنند، چه به صورت دائم و چه به صورت موقت باید تابع قوانین جمهوری اسلامی پیش روند، مگر آنکه اقامت دائم کشور مقصد را داشته باشند، انجام این مراحل به سادگی با کمک وکلا مجرب و با سامانه های میخک قابل انجام است، که در هر دو صورت در پایین توضیح داده شده است:

 1. چنانچه فردی که از ایران خارج شده است تابعیت کشور مقصد را نداشته باشد، برای آنکه طلاق به صورت قانونی پیش رود باید از طریق دادگاه های خانواده ایران اقدام نمایند. برای اینکار افراد ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام کنند که می توانند از وکلا و یا افراد قابل اعتمادی که در ایران می شناسند، کمک گیرند . آنها می توانند با استفاده از سامانه میخک به وکیل خود بطور غیر حضوری وکالت بدهند. بعد از ثبت نام، زوجین و یا وکلای آن ها می توانند دادخواست و توافقنامه خود را به دادگاه اعلام نمایند و رای دادگاه را دریافت کنند. بعد از صدور حکم دادگاه زوجین تا 3 ماه فرصت دارند تا حکم را اجرا و در شناسنامه خود وارد نمایند. سپس تمامی مدارک خود را به کنسولگری ایران در کشور محل اقامت تحویل داده تا ترجمه شود و به کشور مقصد اطلاع داده شود.
 2. چنانچه فرد اقامت دوم کشوری را داشته باشد و بخواهد مراحل طلاق با رضایت طرفین را طبق قوانین کشور زندگی انجام دهد، برای آنکه هنگام ورود به ایران دچار مشکل نشود باید از وکیل بخواهند تا با استفاده از دادخواست تنفیذ طلاق توافقی، طلاق را در ایران اعلام کند و در شناسنامه ها ثبت شود.
طلاق ایرانیان خارج از کشور

طلاق توافقی در دوران عقد به چه شکل است؟

دوران عقد، دورانی است که صیغه عقد بین مرد و زن خوانده شده ولی در کنار هم در یک خانه زندگی نمی کنند. در جدا شدن توافقی دوران عقد نیز توافقنامه بین زوجین مطرح است و وکلا بر اساس توافقی که زوجین امضا می کنند، اقدام می نمایند. تنها تفاوتی که با طلاق توافقی بعد زندگی و ازدواج دارد، بحث مهریه زن است که در طلاق دوران عقد تنها نصف مبلغ مهریه تعیین شده به زن تعلق دارد.

طلاق توافقی در دوران عقد به چه شکل است؟

طلاق با داشتن حق طلاق یعنی چه؟

هنگام ازدواج اگر مرد سند حق طلاق را امضا کند، به همسر خود این اجازه را می دهد که بدون حضور او زن برای طلاق درخواست دهد. در این صورت زن باید از جانب همسرش به وکیل وکالت دهد تا مراحل قانونی را انجام دهد و دادخواست تنظیم شده را به دادگاه اعلام نماید.

حق طلاق در صورتی کافی است که دارای 3 شرط زیر باشد:

 1. بلاعزل باشد (یعنی سند حق طلاق دارای تاریخ مشخصی نباشد و زن بتواند هر زمان که بخواهد از سند استفاده کند و برای طلاق اقدام کند.)
 2. حق وکیل گرفتن به غیر را داشته باشد تا زن بتواند از جانب مرد به وکیل وکالت دهد.
 3. مرد حق تجدید نظر و پشیمانی نداشته باشد تا زن بتواند بلافاصله بعد از دریافت رای طلاق به دفترخانه رجوع کند.
طلاق با داشتن حق طلاق

مراحل طلاق توافقی بدون وکیل چیست؟

برای طلاق توافقی بدون وکیل، می‌ توانید مانند مراحل زیر عمل نمایید:

1. ثبت نام در سامانه تصمیم: برای شروع فرآیند طلاق توافقی بدون وکیل، باید در سایت ثبت نام کرده و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید.

2. مشاوره: پس از ثبت نام، شما و همسرتان باید چند جلسه مشاوره تخصصی را در مدت حدود ۴۵ روز گذرانده و به موارد مختلف مرتبط با طلاق پرداخته شود.

3. گواهی عدم انصراف: در صورتی که زن و شوهر اصرار دارند تا به طلاق برسند، گواهی عدم انصراف را از مرکز مشاوره و غربالگری دریافت می‌ کنند. این گواهی نشان دهنده تصمیم جدی طلاق زوجین است.

4. ثبت در دفتر خدمات الکترونیک قضایی: با استناد به گواهی عدم انصراف، دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌ شود.

توجه داشته باشید که در این روش، حتی اگر وکیل داشته باشید، شما و همسرتان ملزم به شرکت در جلسات مشاوره هستید. البته در موارد خاص مثل حضور یکی از زوجین یا هر دوی آنها در خارج از کشور، مرکز غربالگری ممکن است گواهی عدم انصراف را بدون نیاز به مشاوره صادر کند. این روش در حال حاضر در سراسر ایران اجرا می‌ شود، اما با توجه به اطلاعات، در آینده نزدیک ممکن است تغییر کند و مدت و تعداد جلسات مشاوره کاهش یابد.

در جدول زیر برخی تفاوت های طلاق بدون وکیل و با وکیل را مقایسه کرده ایم:

 سرعتزمانهزینه
با وکیلبیشترکمتربیشتر
بدون وکیلکمتربیشترکمتر

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق میگیرد؟

یکی از مسائل مهم و حقوقی در طلاق توافقی، موضوع مالی است که اغلب منجر به اختلافات بین زوجین می‌ شود. بحث مالی شامل مهریه، نفقه و همچنین جهیزیه زن و اجرت المثل در طول زمان زندگی مشترک می‌ شود.

با توجه به مبانی شرعی و قوانین مربوط به حمایت از زنان در زندگی مشترک، شرایط مالی ویژه‌ ای برای زن در نظر گرفته شده است که بعضی از آنها حتی پس از جاری شدن خطبه عقد (نه فقط در زمان طلاق) برای زن حلال می‌ شود. علاوه به این، در برخی موارد، زوجین ممکن است در زمان عقد، شرایطی با نام “تنصیف دارایی” را در قرارداد عقد خود در نظر گرفته باشند که دادگاه نیز در طی فرآیند طلاق توافقی به این مسئله پرداخته و آن را مورد بررسی قرار می‌ دهد.

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق میگیرد

چگونگی طلاق توافقی خانم باردار

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا زن باید آزمایش عدم بارداری را برای طلاق دهد و آیا این مورد هم جز مدارک است؟ یعنی اگر زن باردار باشد نمی تواند طلاق بگیرد؟ باید بدانید، درصورتی که زن باردار باشد، می تواند طلاق بگیرد اما تا زمانی که بچه به دنیا بیاید، خانم در زمان عده است و نمی تواند دوباره ازدواج کند و تا آخر بارداری نفقه به اون خانوم تعلق می گیرد. 

اما یک استثنا نیز وجود دارد، آن هم این است که خانمی که در سن یائسگی است و عادت ماهانه نمی شود و امکان بارداری ندارد، نیاز به آزمایش بارداری برای زن نیست و مانعی برای طلاق محسوب نمی شود. زن بدون برگه آزمایش می تواند دادخواست طلاق دهد که معمولا برای خانم هایی در سن 45 تا 55 سالگی صدق می کند.

چگونگی طلاق توافقی خانم باردار

مشاوره‌ اجباری طلاق توافقی چیست و به چه نحوی صورت می گیرد؟

به طور خلاصه، در قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، مشاوره قبل از طلاق الزامی شده است و از آذر ماه ۹۷ توافقی بین قوه قضاییه و سازمان بهزیستی برای انجام مشاوره قبل از طلاق و نظارت بر مراکز مشاوره برقرار شده است. به همین منظور، سامانه تصمیم (مداخله در طلاق) طراحی و تاسیس شده است. 

در این شرایط از طلاق توافقی، متقاضیان باید در سایت مربوطه ثبت نام کنند و پس از وارد کردن مشخصات خود و انتخاب تاریخ مراجعه و مرکز غربالگری، اقدام اولیه برای طلاق توافقی و مشاوره را انجام دهند. پس از مراجعه به مرکز غربالگری و ثبت اطلاعات زوجین و علت طلاق، آنها به یکی از مراکز مشاوره تحت نظر بهزیستی جهت دریافت مشاوره معرفی می‌شوند.

مزیت مشاوره این است که در ابتدا جلوی تصمیم زودگذر برای طلاق گرفته می‌ شود که این امر به‌ عنوان مزیت اصلی محسوب می‌ شود. علاوه بر این، در بیشتر موارد، تصمیماتی که در عصبانیت گرفته می شوند، درست نیستند و نگاه و راهنمایی یک شخص متخصص و شخص سوم به زندگی و مشکلات زوجین بسیار مفید است. 

ممکن است در نظر بگیریم که در کشورهای غربی یا پیشرفته، طلاق رسمی آسان‌ تر است، اما این تصور اشتباه است. به عنوان مثال، در کانادا، زوجین متقاضی طلاق با توافق باید تاریخ جدایی را به شهرداری اعلام کنند و پس از یک سال، رای طلاق صادر می‌ شود. در طلاق‌ های یکطرفه ازدواج رسمی که پروسه قانونی بسیار طولانی است، دلایل مجزا برای تاخیر وجود دارد.

در نهایت، اگر متقاضیان اصرار بر طلاق داشته باشند و حتی دلیل موجهی هم نداشته باشند، گواهی عدم انصراف از طلاق به آنها اعطا خواهد شد و با این گواهی، ثبت دادخواست طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی امکان‌ پذیر خواهد بود. بنابراین، نیازی به داشتن دلایل مجازی برای طلاق توافقی نیست. در دادگاه نیز همین موضوع صدق می‌کند.مشاوره‌ اجباری طلاق توافقی چیست و به چه نحوی صورت میگیرد؟

قوانین جدید طلاق توافقی در سال ۱۴۰3

همانطور که به دفعات به اطلاع خوانندگان محترم رسیده است، رویه جدایی توافقی در چند سال اخیر رایج شده است و در سال ۱۴۰3 هیچ تغییر مهمی رخ نداده است. برای دادخواست طلاق توافقی، طرفین باید به مشاوره بهزیستی مراجعه کرده و گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند. 

اما اگر یکی از زوجین دادخواست طلاق را در دادگاه ارائه دهد، طلاق به صورت توافقی تبدیل می‌ شود و در این حالت نیازی به مشاوره در تهران وجود ندارد. با این حال، در بسیاری از شهرستان‌ ها حتی برای طلاق یکطرفه نیز بایستی از طریق سامانه تصمیم باشد.

 شنیده شده است که با گسترش زیرساخت‌ ها در تهران، در آینده ممکن است طلاق یکطرفه نیز نیازمند مشاوره باشد، اگرچه در حال حاضر این اجرا نشده است. بسیاری از دادگاه‌ ها یا واحدهای مجتمع قضایی خانواده دادخواست طلاق را به منظور تلاش برای صلح و سازش بین زوجین به شورای حل اختلاف ارجاع می‌ دهند و در صورت عدم موفقیت در سازش، پرونده طلاق دوباره به دادگاه ارجاع می‌ شود.

قوانین جدید طلاق توافقی در سال ۱۴۰3

علت نیاز گواهی بکارت و آزمایش بارداری در طلاق توافقی

دادگاه موظف است در هر رای طلاق، وضعیت بارداری زن را تشخیص دهد. اگر زنی بالای ۵۰ سال باشد، بر اساس قوانین، به عنوان یائسه در نظر گرفته می‌ شود و نیازی به آزمایش ندارد. اما اگر زنی باکره باشد، دادگاه می‌ تواند او را به پزشکی قانونی ارجاع دهد تا معاینه و گواهی مربوطه را دریافت کند. 

در صورتی که وضعیت زن نه یائسگی است و نه باکرگی، که بسیار شایع است، دادگاه می‌ تواند ارائه جواب آزمایش بارداری را الزامی بداند.

رویه دادگاه‌ های خانواده به دو شکل است؛ بعضی از دادگاه‌ ها می‌ توانند زوجه را به ارائه آزمایش بارداری در زمان رسیدگی و قبل از صدور حکم ملزم کنند، در حالی که بعضی دیگر، ارائه جواب آزمایش را به دفتر ثبت طلاق منتقل می‌ کنند و صحت آن را بررسی کرده و در طلاقنامه اعلام می‌ کنند.گواهی بکارت و آزمایش بارداری

قرارداد الکترونیک وکالت و سامانه ثنا

هر شخصی که می‌ خواهد پرونده‌ ای را در دادگاه داشته باشد، از جمله در طلاق توافقی، باید در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد، حتی اگر عضویت او مربوط به سال‌ های قبل باشد. در مورد طلاق نیز، این اجبار وجود دارد و زوجین، حتی با داشتن وکیل، باید شماره ملی خود را در این سامانه ثبت کنند. 

ثبت نام در این سامانه بسیار آسان است، کافیست به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. لیست این دفاتر را می‌ توانید در سایت عدل ایران یا با جستجو در گوگل پیدا کنید. همچنین، می‌ توانید به صورت غیر حضوری از طریق سایت عدل ایران نیز با احراز هویت آنلاین و تعریف مشخصات سجلی، شماره موبایل، آدرس و امضا الکترونیک، ثبت نام کنید.

قرارداد الکترونیک وکالت و سامانه ثنا

سریع ترین روش طلاق چیست؟

برای تشخیص سریع‌ ترین راه طلاق، باید به درخواست طلاق از طرف شوهر یا درخواست طلاق از طرف همسر، توجه نماییم. علاوه بر این جنبه، جهت تسریع در فرآیند طلاق، لازم است اصول و مراحل اداری و قضایی مرتبط با طلاق به دقت رعایت شود. به همین دلیل، فرآیند طلاق نیز همانند سایر دعاوی حقوقی و کیفری، زمان‌ بر خواهد بود و مدت معینی برای آن تعیین می‌ شود.

روند طلاق به منظور حفظ وحدت خانواده از سوی نظام حمایتی خانواده به گونه‌ ای تدارک دیده شده است که از اتخاذ تصمیم جدایی صرف نظر و با توجه به زمان، تلاش متقابل و درک از همدیگر، زندگی مشترک را ادامه دهید.

هرچند که در برخی شرایط زندگی، زوجین ممکن است با مشکلات و دشواری‌ هایی مواجه شوند که آن‌ ها را به اندازه‌ ای محدود کند که ادامه زندگی مشترک برایشان دیگر غیرقابل تحمل باشد. به همین دلیل، زوجین تصمیم به جدایی و طلاق گرفته و در پی یافتن راهی سریع‌ تر جهت انجام این فرآیند هستند.

 

سریع ترین روش طلاق

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

در صورتی که درخواست طلاق از سوی زن باشد، متفاوت از درخواست طلاق از سوی مرد، ضروری است که زن دلایل محکمه پسند و قانونی برای ارائه درخواست طلاق به دادگاه خانواده داشته باشد. بنابراین، زن می‌ تواند بر اساس مواردی از قبیل عدم پرداخت نفقه توسط شوهر، وجود عسر و حرج برای زن، داشتن وکالت در طلاق یا یکی از شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج، درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، موارد زیر به عنوان اساس عسر و حرج در صورت احراز توسط دادگاه صالح محسوب می‌ شوند:

 1. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در طول یک سال بدون عذر موجه.
 2. اعتیاد زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی به طوری که به طور محسوس به وجود مشکلات در زندگی خانوادگی منجر شود و امکان ترک اعتیاد توسط وی وجود نداشته باشد.
 3. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
 4. سوء رفتار مستمر زوج به شکل ضرب و شتم یا سایر نوع سوء رفتارهایی که با توجه به وضعیت زوجه به طور عرفا غیرقابل تحمل باشد.
 5. ابتلای زوج به بیماری‌ های روانی، ساری یا دیگر بیماری‌ های صعب‌ العلاج که منجر به تخریب زندگی مشترک شود.

این موارد برای اثبات عسر و حرج در درخواست طلاق از سوی زن مطرح می‌ شوند و دادگاه خانواده با بررسی و ارزیابی صحت این موارد، تصمیم خود را اتخاذ می‌ کند.

سریع ترین راه طلاق از طرف مرد

با توجه به مبانی اسلامی و قوانین جاری در کشور، حق تقدم درخواست طلاق در اختیار مرد می‌ باشد و او می‌ تواند در هر زمان به دادگاه خانواده درخواست طلاق همسر خود را ارائه دهد.

اما مراحل طلاق از سوی مرد مطابق با قوانین خانواده، زمان‌ بر بوده و باید طبق تایم‌ فریمی که توسط قانون‌ گذار تعیین شده، اجرا گردد. در فرآیند طلاق از سوی مرد، وی ملزم به رعایت اصول شرعی و قوانین حمایت از خانواده است و تمامی حقوق مرتبط با زن از جمله مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل و سایر موارد مشابه، باید توسط او پرداخت گردد.

نمونه متن تفاهم نامه طلاق توافقی

بنام خدا

قرارداد حاضر فی مابین آقای…….. فرزند……. به شماره شناسنامه……… و شماره ملی……. به نشانی……………… و

شماره تماس….. و سرکار خانم…… فرزند……. به شماره شناسنامه…….. و شماره ملی……… به نشانی…………………

به شرح مواد آتی منعقد گردید.

۱- سرکار خانم…… تعداد….. سکه از مهریه خود را در قبال اجرای صیغه طلاق به آقای….. بذل می نماید و حق رجوع به مابذل را از خود سلب و ساقط می نماید.

توافق گردید آقای….. جمعاً مبلغ….. به سرکار خانم….. به عنوان مهریه/ نفقه/ اجرت المثل «عنوان دقیق حقوق مالی که مقرر است به زوجه پرداخت شود» پرداخت نماید؛ که مبلغ…… به عنوان پیش پرداخت در دفتر ازدواج وطلاق و ماهیانه مبلغ….. به شماره حساب/ شماره کارت….. واریز نماید.

نکته- بذل مهریه می تواند نسبت به تمام آن باشد و یا بخشی از آن و زوجه الزامی به بذل کل مهریه خود در قبال اجرای صیغه طلاق ندارد.

۲- سرکار خانم…….. جهیزیه خود را مسترد نموده/ مسترد می نماید/ ادعایی در خصوص جهیزیه ندارد/ مبلغ….. بابت جهیزیه و در قبال اجرای صیغه طلاق می گیرد.

 ۳- سرکار خانم….. در خصوص نفقه گذشته، حال و آینده و همچنین در خصوص اجرت المثل،و در قبال اجرای صیغه طلاق ادعایی ندارد/ نفقه خود را به مبلغ…. طبق پرنده کلاسه…. دریافت می نماید نفقه و اجرت المثل خود را دریافت نموده و پس از اجرای صیغه طلاق ادعایی در این خصوص ندارد.

حضانت فرزندان در متن تفاهم نامه طلاق توافقی

۴- در خصوص فرزندان مشترک به نام های….. و…..، فرزندان تحت حضانت پدر/ مادر می باشند و می توانند در هر هفته در روزهای ۵ شنبه و جمعه یا… از ساعت….. الی ….. با پدر/ مادر خود در …… ملاقات داشته باشند.

۵- نفقه فرزندان طبق توافق برای هرکدام مبلغ…… و جمعاً…… تعیین گردید که با توجه به شرایط موجود در هر سال ۱۰ درصد به مبلغ اضافه می گردد

و آقای….. مکلف است در هر ماه این مبلغ را از طریق کارت به کارت به شماره کارت …………. و یا از طریق بانک به شماره حساب…….. واریز نماید،

ادعای پرداخت از سوی آقا بدون وجود فیش پذیرفته شده نیست.

نکته در خصوص افزایش نفقه نیز می توان یک شخص مشخص را به عنوان داور مشخص نمود.

۶- طرفین در قبال اجرای صیغه طلاق کلیه پرونده های حقوقی و کیفری مطروحه نسبت به یکدیگر رادر قبال اجرای صیغه طلاق مختومه می نمایند. «نام برده شود به اضافه شماره پرونده و شعبه»

امضاء و اثر انگشت زوج                                                                                     امضاء و اثر انگشت زوجه

امضاء شاهد                                                                                                                   امضاء شاهد

بهترین وکیل طلاق توافقی چه کسی است؟

بهترین وکیل طلاق توافقی، وکیلی است که با تجربه، دانش و مهارت کافی بتواند فرآیند طلاق توافقی را به درستی و در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهد. این وکیل باید بتواند زوجین را در رسیدن به توافق در مورد مسائل مالی و غیرمالی مرتبط با طلاق کمک کند و از حقوق آنها در دادگاه دفاع کند.

در انتخاب وکیل طلاق توافقی، باید به نکات زیر توجه کرد:

 • تجربه: وکیل باید تجربه کافی در زمینه طلاق توافقی داشته باشد و بتواند به خوبی مسائل حقوقی مرتبط با این نوع طلاق را درک کند.
 • دانش: وکیل باید دانش کافی در مورد قوانین و مقررات مربوط به طلاق توافقی داشته باشد تا بتواند از حقوق زوجین در دادگاه دفاع کند.
 • مهارت: وکیل باید مهارت کافی در مذاکره و حل و فصل اختلافات داشته باشد تا بتواند زوجین را در رسیدن به توافق کمک کند.

انتخاب وکیل طلاق توافقی یک تصمیم مهم است که باید با دقت انجام شود. با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب می توانید وکیل مناسبی را برای خود انتخاب کنید.

بهترین وکیل طلاق توافقی

پاک کردن مهر طلاق از شناسنامه چگونه است؟

زمانی که زن و شوهر جدا می‌شوند، معمولاً خواستارند که هیچ اثری از زندگی گذشته در زندگی‌شان باقی نماند که باعث یادآوری خاطرات ناخوشایند گذشته شود. یکی از مهم‌ترین اثار زندگی گذشته قطعاً نام همسری است که پیشتر با آن ازدواج کرده بودند و در شناسنامه، که مهم‌ترین سند هویتی فرد است، ثبت شده است.

زوجین، به ویژه زن، می‌تواند بعد از طلاق، خواستار حذف نام همسر از شناسنامه خود باشد. اما برای اینکه این امر به راحتی انجام شود، باید اثبات شود که زن و مرد با یکدیگر نزدیکی جنسی نداشته‌اند و زن باکره است. برای این کار، اصولاً دادگاه به اقرار طرفین اعتماد می‌کند و ضمن صدور حکم، اعلام می‌دارد که زن باکره است. البته ممکن است برای اثبات این موضوع به اقرار طرفین اکتفا نشود و زن جهت معاینه و اخذ گواهی سلامت پرده بکارت در زمان طلاق به پزشکی قانونی ارجاع داده شود.

بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی توسط دادگاه و سپس جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه رسمی طلاق و صدور طلاقنامه، زن می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست صدور شناسنامه جدید بدون نام همسر قبلی را ارائه دهد.

برای حذف نام همسر از شناسنامه، باید مدارک زیر را به اداره ثبت احوال ارائه داد:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • دادنامه طلاق
 • سند طلاق یا طلاقنامه
 • گواهی سلامت پرده بکارت

اگر نزدیکی بین زن و مرد صورت گرفته باشد و زن باکره نباشد، امکان درخواست حذف نام همسر از شناسنامه از اداره ثبت احوال وجود ندارد و نیاز به رای دادگاه است. در این صورت، باید از طریق وکیل از اداره ثبت احوال در دادگاه عمومی محل طرح دعوا نمود و دادخواست را طرح کرد.

اگر زن باکره نباشد، باز هم امکان حذف نام همسر از شناسنامه وجود دارد. در این صورت، زن باید فردی را به عنوان خواستگار به دفتر رسمی ازدواج معرفی کند و با ارائه مدارک شناسایی، نامه‌ای از دفتر ازدواج دریافت کرده و با ارائه آن به اداره ثبت احوال محل، اقدام به اخذ شناسنامه جدید بدون نام همسر قبلی نماید. البته این امر به ثبت ازدواج جدید منوط است.

اصولاً، امکان حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت وجود ندارد، مگر بعد از ازدواج مجدد و درخواست از اداره ثبت احوال برای پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه. اما این امر به همین سادگی انجام نمی‌شود و بهتر است برای این کار با وکیل متخصص تماس بگیرید.

پاک کردن مهر طلاق از شناسنامه چگونه است؟

نحوه پرداخت مهریه در طلاق با توافق چگونه است؟

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، ملاک در این نوع طلاق، توافق زن و شوهر است. نوع طلاقی که دادگاه صادر می‌کند، طلاق خلع (بائن) است، یعنی زن چیزی از مهریه یا غیر آن را بذل می‌کند و مرد قبول بذل می‌کند. به عنوان مثال:

زوجه کل مهریه مندرج در سند ازدواج را بذل و زوج قبول می‌کند.

از کل مهریه ۵۰۰ سکه‌ای، زوجه ۳۹۰ سکه را در قبال طلاق خلع بذل می‌کند و زوج قبول بذل می‌کند و ۱۱۰ سکه بر ذمه شوهر باقی می‌ماند، که مثلاً در محضر طلاق، زوجه داده شود یا به صورت اقساط توافق شده پرداخت گردد و یا مدتی برای آن قرار داده شود و تبدیل به وجه نقد یا چک بشود.

زوجه کل مهریه را ابراء می‌کند و مبلغ ده هزار تومان در قبال طلاق خلع بذل می‌کند و زوج قبول بذل می‌کند.

کل مهریه مندرج در عقدنامه به زوجه پرداخت می‌شود و یا بر ذمه زوج باقی می‌ماند و یا در اقساط توافقی پرداخت می‌شود و زوجه در راستای طلاق مبلغ ده هزار تومان بذل می‌کند و زوج قبول بذل می‌کند.

نحوه پرداخت مهریه در طلاق با توافق چگونه است؟

سخن پایانی

با توجه به تفسیر و تحلیل های این صفحه، طلاق توافقی یا طلاق با رضایت طرفین نوعی از طلاق است که در آن زوجین به این نتیجه میرسند که منطقی از هم جدا شوند و درمورد تمام مواردی که وجود دارد توافق می کنند. این نوع طلاق بدون داشتن وکیل ممکن است ماه ها زمان ببرد و طولانی شود ولی با داشتن وکیل خوب و آگاه حتی در چند روز طلاق انجام شود. 

4 نظر

  • با سلام.
   ما فقط در تهران فعالیت داریم ولی باتوجه به الکترونیکی شدن وکالتنامه میتونیم در بسیاری از موارد به موکلینمون خدمات بدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

  • با سلام ،
   از طریق سامانه میخک به وکلای انتخابی خود اعطای وکالت نموده و وکیل متخصص در امور طلاق در اسرع وقت اقدام خواهد نمود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.