شرایط و مدارک اخذ گواهی تجرد در سال 1403 توسط وکلای پایه یک دادگستری

 • مدت زمان دریافت گواهی دو روز کاری

 • مدت زمان دریافت گواهی المثنی ۷ تا ۱۵ روز کاری

 • اصل شناسنامه متقاضی

 • انجام ترجمه رسمی در صورت درخواست موکل

دغدغه ای برای ناقص بودن مدارک نداشته باشید . وکلای متخصص گروه حقوقی فراز در کنار شما خواهند بود، با ما تماس بگیرید.

تماس مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی خانواده

رضوانه پاکت چی : 09123844633

گواهی تجرد چیست؟ و دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

یکی از موضوعات بسیار مهم در مراحل ازدواج، اطمینان از عدم ازدواج قبلی، یا تجرد زوج و زوجه است. بسیاری از افرادی که قصد ازدواج دارند نگران این موضوعند که فرد منتخب آن‌ها، پیش از این ازدواج کرده و مدارک مربوط به ازدواج قبلی را به نحوی از آن‌ها پنهان کرده باشد. یکی از راه‌حل‌های پیش‌بینی شده در قانون برای این موضوع، دریافت گواهی تجرد است. این موضوع، به خصوص دغدغه بسیاری از دخترانی است که به دنبال راهی برای اطمینان از تجرد خواستگاران خود، و پیشگیری از فریب در ازدواج هستند.

در حال حاضر، شکایت‌های زیادی مبنی بر فریب در ازدواج در دادگاه‌های ازدواج و طلاق اسلامی ایران ثبت شده، که به دلیل عدم آگاهی یکی از طرفین، به ازدواج پیشین طرف مقابل بوده است.  در این مطلب به معرفی این گواهی و نکات قانونی پیرامون آن می‌پردازیم.

گواهی تجرد چیست؟ و دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

برای اطلاع از شرایط وکیل طلاق روی لینک زیر کلیک کنید

وکیل طلاق

گواهی تجرد چیست؟

برای اینکه بدانیم “برگه تجرد چیست” باید بگوییم که گواهی تجرد، گواهی است از وضعیت تجرد و تاهل فرد صاحب شناسنامه در مدت زمان پیش از تاریخ درخواست گواهی. به عبارت دیگر، این گواهی در برگیرنده اطلاعات مربوط به سابقه ازدواج فرد است. اگر فردی پیش از این ازدواج نکرده باشد، در این گواهی ذکر می‌شود اما بر خلاف تصور عموم که این گواهی را چیزی شبیه به گواهی بکارت می‌دانند، گواهی تجرد فقط برای افرادی که پیش از این مجرد بوده باشند صادر نمی‌شود، بلکه در این گواهی تمام موارد مربوط به ازدواج‌هایی که منجر به طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع یا فوت همسر باشد، ثبت می‌گردد.

فقط فرد صاحب شناسنامه می‌تواند درخواست کننده این گواهی را برای خود داشته باشد و درخواست گواهی یا برگه تجرد از جانب یک فرد برای فرد دیگر امکان‌پذیر نیست. صدور این گواهی معمولا ظرف چند روز انجام می‌شود و به سادگی دغدغه افرادی که قصد اطلاع از سابقه خواستگار یا فرد منتخب خود برای ازدواج را دارند، بر طرف می‌کند. صدور گواهی‌های تجرد محدود به افراد یا قشر خاصی نیست و مطالبه آن برای تمام افراد، اعم از افراد مطلقه و بیوه نیز امکان‌پذیر است.


همه چیز درباره گواهی تجرد

دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

عمده درخواست‌های صدور گواهی‌های تجرد مربوط به ایرانیان ساکن خارج از کشور است زیرا در کشورها دیگر، وضعیت تاهل افراد تنها از طریق گواهی‌های تجرد مشخص می‌شود، در حال که در داخل کشور، در بسیاری از موارد به وضعیت شناسنامه استناد شده و تنها در موارد خاص، صدور گواهی‌های تجرد مطالبه می‌شود. اغلب مواقع، خانواده دختر، از پسری که برای خواستگاری اقدام کرده، درخواست گواهی تجرد می‌کنند.

برخی مشاغل نیز، در زمان استخدام از فرد می‌خواهند که با ارائه این گواهی، وضعیت تاهل خود را اعلام کند. گواهی‌های تجرد شامل وضعیت دقیق تاهل فرد تا پیش از تاریخ صدور است. در این گواهی وضعیت تأهل فرد با درج مواردی مثل فسخ نکاح، بطلان ازدواج، طلاق توافقی، متارکه، فوت همسر یا عدم ازدواج به صورت مطلق اعلام می‌گردد.

دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

دریافت گواهی تجرد چگونه است؟

پیش از اقدام برای دریافت گواهی تجرد توسط صاحب شناسنامه، لازم است که بدانید مراحل ارائه درخواست کدام‌اند، و درخواست خود را به کجا باید ارائه کنید. می توانید از وکیل طلاق توافقی نیز در این امر کمک بگیرید. به طور معمول، درخواست گواهی‌های تجرد افراد ساکن داخل کشور باید به اداره ثبت احوال محلی ارائه شود.

ایرانیان ساکن خارج از کشور نیز برای ثبت درخواست خود می‌توانند به کنسول‌گری‌های ایران یا سازمان‌های مربوط به امور ایرانیان مهاجر در کشور مربوطه مراجعه کنند. گزینه درخواست گواهی آنلاین نیز در سال‌های اخیر ایجاد شده و متقاضیان می‌توانند به مراجعه به وبسایت رسمی سازمان ثبت احوال کشور، درخواست خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند. علاوه بر موارد نامبرده، اداره سجلات و احوال شخصیه نیز که در وزارت امور خارجه واقع شده، به صدور گواهی تجرد برای متقاضیان مبادرت می‌نماید.

در ادامه نمونه گواهی تجرد را برای شما آورده ایم:

نمونه گواهی تجرد

وکیل حقوقی برای گواهی تجرد

تمامی افراد می‌توانند ثبت درخواست گواهی تجرد را از طریق وکیل حقوقی انجام دهند. برای این منظور، لازم است قرارداد حقوقی معتبری بین فرد متقاضی و وکیل طلاق تنظیم و امضا شود و پس از آن، وکیل می‌تواند به نیابت از فرد صاحب شناسنامه برای درخواست گواهی‌های تجرد اقدام کند. تنها نکته‌ای که در این حالت باید به آن دقت کرد، حدود اختیارات وکیل منتخب در این زمینه است.

به طور مثال، اگر قرارداد شامل وکالت درخواست “گواهی تجرد” باشد، وکیل فقط می‌تواند برای درخواست گواهی اقدام کند و اختیاری در دریافت و تحویل این گواهی نخواهد داشت. در این صورت، فرد صاحب شناسنامه باید شخصا برای تحویل این گواهی مراجعه کند. برای گسترش حدود اختیارات وکیل، فرد متقاضی باید در زمان عقد قرارداد با وکیل خود، از هزینه وکیل طلاق با خبر و وکالت تام در مورد گواهی یا برگه تجرد را به وی بدهد.وکیل حقوقی برای گواهی تجرد

نحوه تحویل گواهی تجرد به چه صورت می‌باشد؟

افراد متقاضی باید برای تحویل گرفتن گواهی‌های تجرد صرفا به اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور به آدرس: تهران، خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی مراجعه کنند. دقت کنید که تحویل گرفتن این گواهی به هیچ عنوان در ادارات ثبت احوال امکان‌پذیر نیست. بنابراین، مراجعه به یک وکیل خانواده مورد اطمینان، مانند گروه وکلای فراز، برای افرادی که ساکن تهران نیستند، پیشنهاد می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد چیست؟

به منظور ثبت درخواست گواهی‌های تجرد، لازم است مدارکی که در ادامه معرفی می‌شود را در زمان ارائه درخواست، همراه داشته باشید:

 • مدارک هویتی فرد درخواست‌کننده شامل شناسنامه و کارت ملی
 • یکی نسخه فتوکپی از مدارک هویتی
 • فرم تکمیل شده درخواست گواهی
 • هزینه درخواست طبق تعرفه جاری
 • وکالت‌نامه رسمی و قانونی تنظیم شده در مورد تقاضای گواهی تجرد (در صورت استفاده از وکیل برای انجام امور)
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد

اخذ گواهی تجرد از نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

هموطنان مقیم خارج از کشور که نیاز به اخذ گواهی تجرد از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود را دارند، ضروری است ضمن حضور در نمایندگی مدارک ذیل را ارائه نمایند.
۱- فرم تکمیل شده درخواست صدور گواهی تجرد
۲- اصل شناسنامه و تصویر تمامی صفحات آن
۳-تصویر صفحات مشخصات گذرنامه
۴ -پرداخت هزینه خدمات کنسولی بدیهی است در صورتی که شناسنامه المثنی باشد صدور گواهی تجرد منوط به دریافت پاسخ از مرکز می باشد.

ترجمه گواهی تجرد

افرادی که در داخل کشور ساکن هستند، نیازی به ترجمه گواهی تجرد ندارند اما برای ایرانیان ساکن خارج از کشور، اعم از مهاجران تحصیلی، کاری یا افراد دارای اقامت و تابیعت، ترجمه رسمی گواهی مورد نیاز است. ترجمه این گواهی باید توسط دارالترجمه رسمی انجام شود، و پس از آن، از طریق دفتر امور مترجمان وزارت دادگستری، تأیید وزارت امور خارجه ایران را دریافت کند. هر یک از مراحل ترجمه و تأیید دارای هزینه جداگانه‌ای است که باید توسط فرد متقاضی پرداخت شود.ترجمه گواهی تجرد

سوالات متداول

مدت زمان اعتبار گواهی تجرد چقدر است؟

در متن گواهی‌های تجرد، چیزی تحت عنوان مدت اعتبار گواهی تجرد درج نمی‌شود اما محلی که قصد ارائه گواهی به آن را دارید، معمولا مدت اعتبار مشخصی را برای گواهی در نظر می‌گیرد. این مدت برای ترکیه یک ماه و برای فرانسه سه ماه از زمان صدور است.

مدت زمان لازم برای صدور گواهی‌های تجرد چقدر است؟

صدور گواهی‌های تجرد معمولا دو روز کاری به طول می‌انجامد.

آیا امکان ثبت درخواست گواهی‌های تجرد به صورت آنلاین وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت سازمان ثبت احوال ثبت کرده و از طریق گزینه پیگیری، مراحل پیشرفت آن را دنبال کنید.

آیا گواهی تجرد در نمایندگی صادر می‌گردد؟

بله، گواهی تجرد در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر می‌شود. برای دریافت گواهی تجرد، متقاضی باید اصل شناسنامه خود را به نمایندگی ارائه دهد.

صدور گواهی تجرد با ارائه اصل شناسنامه المثنی امکان‌پذیر است؟

صدور گواهی تجرد با ارائه اصل شناسنامه المثنی منوط به اخذ مجوز از سازمان ثبت احوال کشور است. برای این منظور، متقاضی باید فرم درخواست صدور گواهی تجرد را تکمیل و به نمایندگی ارائه دهد. نمایندگی پس از بررسی مدارک، درخواست متقاضی را به سازمان ثبت احوال کشور ارسال می‌کند. سازمان ثبت احوال کشور پس از بررسی مدارک، مجوز صدور گواهی تجرد را صادر می‌کند.

در چه شرایطی ازدواج زن ایرانی در خارج از کشور ملزم به ارائه گواهی تجرد می‌باشد؟

زنان ایرانی که قصد ازدواج با اتباع خارجی یا هموطنان خود در خارج از کشور را دارند، در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، ملزم به ارائه گواهی تجرد هستند:

 • طلاق یا فوت همسر قبلی در شناسنامه درج شده باشد.
 • شناسنامه المثنی باشد.
 • در شناسنامه، ازدواج ثبت نشده ولی نام فرزند درج شده باشد.

صدور گواهی تجرد توسط سازمان ثبت احوال در چه شرایطی انجام می‌پذیرد؟

صدور گواهی تجرد توسط سازمان ثبت احوال کشور در دو صورت انجام می‌شود:

متقاضی می‌تواند مدارک خود را به صورت حضوری یا پستی به اداره سجلات و احوال شخصیه در ایران ارسال کند.

متقاضی می‌تواند وکالتنامه رسمی به وکیل خود در ایران بدهد تا با در دست داشتن اصل شناسنامه متقاضی، نسبت به اخذ گواهی تجرد از اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور اقدام کند.

گواهی تجرد در نمایندگی‌های خارج از کشور بر چه اساسی صادر می‌شود؟

گواهی تجرد در نمایندگی‌های خارج از کشور بر اساس درخواست کتبی متقاضی و بررسی مدارک هویتی وی صادر می‌شود. مدت اعتبار در هر کشور متفاوت است برای مثال در کشور های اروپایی اعتبار آن ۳ ماه و در ترکیه ۱ ماه می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی گواهی‌های تجرد و نکات پیرامون آن، از جمله محل ارائه درخواست و مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست این گواهی پرداختیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه، یا اقدام برای دریافت این گواهی، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره تخصصی وکلای خبره در گروه وکلای فراز استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان فراز